Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna

Do szybkiej i efektywnej obróbki drewnianych powierzchni warto wyposażyć się w różnorodne, dobrej jakości narzędzia do drewna.

Ręczne narzędzia do drewna

Każde majsterkowanie, do którego wykorzystywany jest drewniany materiał, należy zawsze rozpocząć od wykonania odpowiedniego projektu, który w szczególności będzie uwzględniał sposób obróbki drewna. Dopiero gdy taki plan zostanie wykonany można przystąpić do gromadzenia wszystkich materiałów, jakie niezbędne będą do jego realizacji. Już na etapie planowania i tworzenia projektu koniecznie należy wyposażyć się w takie narzędzia jak:
– ołówek stolarki wyposażony w wyraźnie zaznaczający grafit,
– drewnianą lub metalową miarkę, dzięki której precyzyjnie będzie można odmierzyć odległości,
– przykładnice kątową, czyli narzędzie pozwalające na precyzyjne wyrysowanie linii znajdujących się pod odpowiednim kątem,
– stół lub dolną komfortową powierzchnię roboczą.

Cięcie podstawą precyzyjnej obróbki drewna

Do przeprowadzania cięcia bardzo często stosowane są wszelkiego rodzaju piły. Wśród ręcznych pił w warsztatach stolarskich najczęściej wykorzystywane są piły ręczne takie jak:
– piły jednouchwytowe ( jak np. płatnice, otwornice, przyrżnice, piły z wymiennymi brzeszczotami czy grzbietnice),
– piły ramowe ( jak np. włośnice, ramówka, piły kątowe). Oczywiście w większości przypadków, aby posłużyły dłużej i efektywniej konieczne jest ostrzenie narzędzi.

Frezy do drewna

Frezarki to urządzenia pomagające w precyzyjnej obróbce drewna. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne obrabianie drewna między innymi przez zaokrąglenie boków, wygładzenie powierzchni itd. Frezy do drewna umożliwiają wykonanie nawet najbardziej oryginalnych i wymyślnych konstrukcji. Warto jednak mieć na uwadze, że frezy do drewna nie są proste w użytkowaniu, dlatego też najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych warsztatach stolarskich.

Jak wybrać najodpowiedniejsze narzędzia?

W przypadku gdy obróbkę drewna prowadzimy niezbyt często, nie opłacalne jest raczej kupowanie bardzo drogich narzędzi, które mogą służyć latami. W takim przypadku najdoskonalsze będą narzędzia średniej klasy z przystępnej półki cenowej. Przy bardzo częstej obróbce drewna warto jednak zainwestować w porządniejsze i znacznie bardziej trwałe urządzenia. Niezależnie jednak od tego, jakie narzędzia wybierzemy do swojej pracy, warto pamiętać, że niezwykle istotne dla komfortu och użytkowania jest regularne ostrzenie narzędzi, które takiego zabiegu wymagają. Tak naprawdę zarówno klasę jakościową narzędzi jak i ich ilość i różnorodność należy dobierać w zgodzie z własnymi potrzebami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.