Posiadanie fotowoltaiki to bardzo duży plus, ponieważ możemy znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. W czasie największego nasłonecznienia instalacja oddaje energię do sieci, co zmniejsza obciążenie elektrowni węglowych, które stanowią trzon polskiego systemu energetycznego. Wpływa to pozytywnie na środowisko, ponieważ emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest mniejsza. Jednak paneli słonecznych nie można tak po prostu przyczepić do dachu, albo położyć na trawie. Poniżej sprawdzimy w jaki sposób fachowo i bezpiecznie przeprowadzić ich instalację.
Konstrukcje fotowoltaiczne – rodzaje i przeznaczenie
Najbardziej powszechnym sposobem montażu paneli jest wykonanie specjalnej stalowej ramy, do której bezpośrednio zostaną przykręcone poszczególne sztuki. Rama taka może być łatwo powiększana, gdybyśmy chcieli zwiększyć ilość paneli i produkowanej energii w przyszłości. Niezależnie czy chcemy zainstalować fotowoltaikę na dachu budynku czy też na specjalnym stojaku w ogrodzie, konstrukcja ramy jest podobna. Musi ona przenieść obciążenia wynikające z masy paneli, a dodatkowo uniemożliwić ich odczepienie się na przykład podczas silnego wiatru. Konstrukcje fotowoltaiczne wykonane prawidłowo są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, pamiętajmy jednak by zawsze do ich instalacji korzystać z pomocy dobrych fachowców.
Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne
Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zainstalować paneli słonecznych na dachu, warto wybrać wariant naziemny. Konstrukcja będzie znajdować się w ogrodzie, zazwyczaj na jego skraju, tak by nie przeszkadzać w normalnym korzystaniu z podwórka. Przewody elektryczne zostaną poprowadzone pod ziemią do falownika, który zlokalizowany będzie w piwnicy lub garażu. Dzięki temu nie obciążamy dachu, a jeżeli znajdują się na nim już uprzednio zainstalowane panele, możemy łatwo rozszerzyć naszą instalację by generować większą ilość prądu. Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne są bardziej elastyczne, o wiele łatwiej dokonywać ich rozbudowy, a także przeprowadzać zabiegi konserwacyjne.
Dodaj komentarz