Przewożenie różnego rodzaju ładunków wymaga odpowiednich środków transportu oraz adekwatnych pojemników. W przypadku towarów stałych można wybierać spośród wielu możliwości ich przewożenia, natomiast transport ładunków płynnych jest nieco bardziej problematyczny.
Kontenery, pojemniki – w czym przewozić ładunek?
Wybór odpowiedniego zbiornika do transportu ładunku zależy od rodzaju tegoż ładunku. W przypadku ładunku masowego najczęściej wykorzystywany jest transport kolejowy lub morski, gdzie towar przewożony jest bez opakowania w dużych partiach – takie towary to np. węgiel, żwir czy zboże. Są one przewożone luzem w kontenerach, wagonach lub – w przypadku ładunkach takich jak ropa czy gaz – w cysternach bądź też na przystosowanych do tego statkach.
Nieco inaczej wygląda transport ładunków drobnicowych. W tym przypadku istotnym elementem jest opakowanie zastosowane do przewozu towaru, gdyż ma ono na celu m.in. chronienie go przed uszkodzeniami. Transport takiego towaru może być zatem dość uciążliwy, gdyż zarówno sam przewóz, jak i załadunek oraz rozładunek niosą ze sobą dość duże ryzyko zniszczenia ładunku. Towary drobnicowe przewożone są po kilka lub kilkanaście sztuk na paletach, w kontenerach lub pakietach.
Kontener IBC, czyli jak bezpiecznie przewieźć ładunek
Transport ładunków drobnicowych – w szczególności tych płynnych – wymaga opakowań, które zagwarantują, że towar dotrze na miejsce bez najmniejszych uszkodzeń. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na rodzaj opakowania jakim jest kontener IBC. Pojemnik IBC składa się z dwóch zasadniczych elementów, które zapewniają wytrzymałość całej konstrukcji – są to metalowa klatka, pełniąca rolę zewnętrznego stelaża oraz polietylenowy wkład o wysokiej odporności chemicznej.
Wśród zalet kontenera IBC warto także zwrócić uwagę na jego wszechstronne zastosowania – zbiornik IBC sprawdzi się do przewozu substancji płynnych w branży kosmetycznej, spożywczej czy też chemicznej. Istotne jest również to, iż pojemnik IBC ma stosunkowo dużą pojemność, bo standardowo 1000 litrów. Ponadto zbiornik IBC jest wygodny w napełnianiu oraz opróżnianiu, gdyż jest wyposażony w szeroki wlew oraz 2- lub 3-calowe zawory. Transport jak również przechowywanie kontenerów IBC są stosunkowo tanie i łatwe, gdyż dzięki ich kształtowi bez problemu można ustawiać je jeden na drugim.
Przewożenie towarów jest niezwykle istotnym elementem ich sprzedaży. Liczy się tutaj nie tylko terminowość dostaw, ale także bezpieczeństwo przewożonego towaru oraz wygoda i opłacalność transportu. Na wszystkie te aspekty w dużym stopniu wpływa wybrany sposób przewozu oraz rodzaj zastosowanego opakowania. W przypadku płynnych ładunków drobnicowych dobrym rozwiązaniem są pojemniki IBC, które są jednocześnie wytrzymałe i wygodne w transporcie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/
Dodaj komentarz