Niezbędnikiem każdej budowy jest tzw. „eRBetka”, czyli robocza skrzynka elektryczna budowlana, bez której nie obędzie się żadne budowlane przedsięwzięcie.
Jak zasilana jest skrzynka elektryczna budowlana?
Rozdzielnica budowlana najczęściej montowana jest jako skrzynka elektryczna zewnętrzna, chociażby z tej prostej przyczyny, że zazwyczaj nie ma na placu budowy pomieszczenia, w której można by zamontować rozdzielnicę wewnętrzną.
Do elektrycznej skrzynki zewnętrznej doprowadza się linię zasilającą, czyli najczęściej w przypadku niewielkich budów, kabel stanowiący przyszłą WLZ (wewnętrzną linię zasilającą), wyprowadzony z przyłącza elektrycznego usytuowanego przeważnie w granicy działki.
Obecnie, dla nowych budów (oraz przyszłych budynków) normą jest zasilanie trójfazowe, dzięki czemu użycie na budowie urządzeń trójfazowych nie stanowi problemu. Należy jednak mieć na uwadze, że skrzynka elektryczna zewnętrzna musi być również trójfazowa, czyli wyposażona w przynajmniej jedno gniazdo trójfazowe, żeby mogła spełniać swoją funkcję, to jest zasilanie urządzeń takich jak betoniarka czy wciągarka.
W jaki sposób montuje się rozdzielnice budowlane?
„Erbetkę” montuje się najczęściej na stojaku, który można kupić w komplecie ze skrzynką budowlaną. Jeśli nie zaopatrzymy się w stojak, konieczny jest bezpieczny montaż na słupku, czy innym wsporniku. Niebagatelne znaczenie ma też zadaszenie skrzynki budowlanej, które jest konieczne lub nie, w zależności od stopnia ochrony obudowy rozdzielni IP.
Stopień ochrony elektrycznych skrzynek zewnętrznych.
IP jest kodem określonym według normy PN-EN 60529:2003, którym oznacza się puste obudowy elektryczne, pojazdy samochodowe i ich części oraz budynki np. myjnie.Kod IP w formacie IPXY (gdzie X to cyfry od 0 do 6, a Y od 0 do 9) oznacza stopnie ochrony zapewnianej przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych (pierwsza cyfra kodu) i wody (druga cyfra kodu). Kod IP może podawać dodatkowe informacje związane z taką ochroną (ewentualne litery występujące za cyframi).
Rozdzielnice budowlane mają różny stopień ochrony. Minimalny do zastosowania na zewnątrz to IP 44 – obudowa chroni przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większymi oraz bryzgami wody z dowolnego kierunku. Obudowa taka wymaga zadaszenia, podobnie jak IP55 gwarantująca ochronę przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony.
Jeśli obudowa skrzynki elektrycznej ma stopień ochrony IP66, oznacza to, że jest pyłoszczelna i chroni przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Tak a obudowa chroni przed dużą nawet ulewą i może być montowana pod gołym niebem. Oczywiście można zastosować również obudowy IP67 i o wyższych stopniach ochrony, jednak są one znacznie droższe.
Dodaj komentarz