Dom pasywny – projekt i idealna działka mają znaczenie

Wraz z rozwijającą się nowoczesną technologią również w budownictwie można zauważyć trend dążący do stosowania najnowocześniejszych sposobów budowy domów.

Przykładem domów na miarę XXI wieku są domy pasywne.

Dom pasywny – charakterystyka

Najważniejszą cechą domu pasywnego jest jego doskonała izolacyjność poprzez zastosowanie takich nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które powodują mniejsze zapotrzebowanie na energię. Dom pasywny wykorzystuje energię słoneczną, a dzięki izolacyjności, energia ta pozostaje wewnątrz budynku. Tak minimalizowane są jej straty.

Dom pasywny projekt i budowa

Dla wszystkich przyszłych inwestorów, którzy chcą rozpocząć budowę domu pasywnego portale internetowe przygotowały specjalne katalogi, w których można znaleźć tylko i wyłącznie projekty domów spełniających wymagania domów pasywnych. Domy pasywne muszą charakteryzować się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Aby to osiągnąć, często warstwa termoizolacyjna w takich budynkach wynosi aż 30 cm. Standardowo natomiast stosuje się tylko 15 cm. Niski współczynnik przenikania ciepła osiąga się także poprzez wstawianie okien bardzo dobrej jakości. W budownictwie pasywnym stosuje się najnowocześniejsze technologie, które gwarantują idealną szczelność. Dzięki temu ciepło pozyskane z energii słońca nie ucieka na zewnątrz. Dom pasywny to dom o prostej bryle, bez zbędnych balkonów i wykuszy, które są elementami trudnymi do zaizolowania. Takie dodatkowe elementy w bryle budynku mogłyby utrudnić uzyskanie niskiego zapotrzebowania na energię.

Dom pasywny – układ pomieszczeń, oszklenia

Układ pomieszczeń w domu pasywnym jest niezwykle ważny. Musi być zaprojektowany tak, by można było w najlepszy sposób wykorzystać naturalne światło słoneczne do ogrzewania budynku. Dlatego też w projektach domów pasywnych wszystkie pomieszczenia strefy dziennej, jak salon, kuchnia, czy pokoje dzieci będą znajdowały się od strony południowej. Pozwala to na maksymalne ogrzanie ich promieniami słońca. Nie bez znaczenia jest też charakterystyka działki, na której ma stanąć dom pasywny. Działka musi pozwalać na takie umieszczenie bryły budynku, by nie ograniczać od strony południowej promieni słonecznych. Strona północna jest natomiast idealna do pomieszczeń takich jak: garaże, pomieszczenia gospodarcze, czy sypialnie. Jeśli zastanawiasz się nad budową domu pasywnego, warto zapoznać się z aktualnymi projektami, by znaleźć dom idealny dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.