Domy pasywne – charakterystyka budownictwa pasywnego

Budownictwo pasywne zyskuje ostatnio na popularności nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Ponieważ zastosowanie nowoczesnych i przede wszystkim ekologicznych technologii sprawia, że tego typu domy są oszczędne w utrzymaniu i przyjazne środowisku. Dlatego wiele osób planujących budowę domu decyduje się na zamówienie projektu domu pasywnego.

Dom pasywny – co to oznacza?

Dom pasywny to budynek mieszkalny, skonstruowany w taki sposób, aby energia służąca do jego ogrzewania, była w całości pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Domy pasywne projektuje się z myślą o maksymalnym wykorzystaniu pozyskanego ciepła na cele użytkowe w obrębie danego budynku oraz właściwym przetwarzaniu i zatrzymywaniu ciepła wewnątrz pomieszczeń.

Stworzenie energooszczędnego domu wymaga zastosowania specjalnych materiałów i rozwiązań technologicznych, które wdraża się już na wczesnych etapach budowy domu. Dlatego tak ważne jest, aby budować dom pasywny według dobrze przygotowanego projektu.

Główne cechy domu pasywnego

Jak zatem powinien zostać zaprojektowany idealny energooszczędny dom? Przede wszystkim taki dom musi mieć optymalny kształt i tworzyć zwartą bryłę oraz posiadać przeszklone ściany. Ponadto dom pasywny powinien być tak usytuowany, aby w jak największym stopniu można było wykorzystać naturalne nasłonecznienie danego terenu. Taki dom powinien odznaczać się także wysoką izolacyjnością cieplną oraz dobrą wentylacją. Kluczowym elementem wszystkich domów pasywnych są również tanie źródła ciepła, w tym bardzo popularne ostatnio kolektory słoneczne.

Czy warto zainwestować w projekt domu pasywnego?

Oszczędzanie energii oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest obecnie bardzo pożądane, dlatego warto inwestować w Domy pasywne. Jednak, żeby wybudować dom w pełni energooszczędny, należy najpierw zamówić dom pasywny projekt, od renomowanego biura projektowego. Ponieważ bez dobrego projektu będzie nam trudno osiągnąć efekt pasywności w nawet najbardziej nowoczesnym budynku.

Podsumowując, warto rozważyć budowę domu pasywnego, jest to bowiem niezwykle przyszłościowa inwestycja, całkowicie zgodna z obecnymi trendami na rynkach nieruchomości. Ponadto używanie odnawialnych źródeł energii będzie nie tylko dobre dla środowiska, ale i korzystne dla naszych portfeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.