Tokarki do metalu – typy i zastosowanie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tokarki do metalu można wykorzystać do zdecydowanie większej liczby zadań, niż mogłoby się wydawać. Wspomniane produkty stosowane są do obróbki skrawaniem przedmiotów posiadających obrotową powierzchnię. Świetnym przykładem mogą być kule, wałki czy stożki. Ponadto za pomocą tokarki można tworzyć elementy określonych maszyn czy narzędzia.

Tokarki CNC

Należy mieć świadomość, że skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control. W najprostszym możliwym ujęciu są to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi.

Warto wiedzieć, że obróbka omawianymi tokarkami jest nie tylko precyzyjna, ale również szybka. Dodatkowo pozwala użytkownikowi na tworzenie złożonych kształtów. Maszyny wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej, wytwórczej czy przemyśle motoryzacyjnym.

Tokarki konwencjonalne do metalu

Urządzenia stosowane są wtedy, gdy nie ma potrzeby użycia wspomnianej wcześniej wersji CNC. Maszyny sprawdzą się również przy przygotowaniu półfabrykantów do kolejnych etapów, które zostały już zrealizowane przez obrabiarki CNC. Godny uwagi jest również fakt, że tokarki konwencjonalne do metalu pozwalają na niezwykle precyzyjną obróbkę zgubną.

Warto zaznaczyć, że urządzenia cechują się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że wykorzystywane są w firmach produkcyjnych, usługowych, czy warsztatach remontowych.

Automaty tokarskie wzdłużne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu tokarki będą wymagały obsługi podczas pracy. Ich działanie bazuje bowiem na nowoczesnych technologiach czy oprogramowaniu komputerowym.

Nie można zapomnieć, że sterowanie omawianym urządzeniem jest bardzo precyzyjne. Maszynę stosuje się do produkcji skomplikowanych, niewielkich, a także długich detali. Atuty automatów doceniane są przez przemysł elektroniczny i medyczny.

Tokarki kłowe

W najprostszym możliwym ujęciu są to wydajne i uniwersalne tokarki cechujące się wielofunkcyjnym zastosowaniem i małymi rozmiarami. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że za ich pomocą odbywa się obróbka skrawaniem przedmiotów, które mają powierzchnię brył obrotowych.

Świetnym przykładem mogą być stożki, wałki, kule czy gwinty. Należy mieć świadomość, że bez wspomnianych urządzeń nie będą w stanie odbywać się procesy produkcyjne z branży metalurgicznej, optycznej czy samochodowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP z Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.