Zalety i wady okien aluminiowych

Jak każda innowacja, również okna aluminiowe są powodem ożywionej dyskusji. Zwolennicy tego rozwiązania wysuwają szereg argumentów, podczas gdy przeciwnicy pytają: czy warto za to zapłacić więcej?

Czym są okna z aluminium?

Zasadniczo okna obecne były już budowlach starożytnych. Przez wieki ich rola i materiał, z którego były zrobione ulegał zmianom. Poprzez okna drewniane i plastikowe dochodzimy do okien aluminiowych, które obecnie uznawane są za najnowocześniejsze. Aluminium to materiał lekki, dający duże możliwości dostosowania do swoich potrzeb. Jednocześnie atrakcyjny wizualnie, jak i lepszy jakościowo od swoich poprzedników.

Zalety

Okna aluminiowe stosowane są coraz częściej w nowatorskich i odważnych projektach wnętrz. Ze względu na swoje właściwości są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Mogą być zatem stosowane do realizacji imponujących przeszkleń wielkoformatowych, również ze względu na swoją lekkość. Jednocześnie zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczenia, jak również odpowiednią termoizolację. Ich niewątpliwym atutem jest również możliwość dostosowania kolorystycznego do potrzeb projektu. Ramy aluminiowe mogą przybierać dowolny kolor oraz sposób wykończenia – mat, błysk lub nawet imitacja drewna. Ich ważną cechą jest również brak konieczności pracochłonnej konserwacji, która ogranicza się w zasadzie do mycia okien delikatnymi środkami kilka raz do roku.

Wady

Wciąż największą przeszkodą na drodze upowszechnienia stosowania okien aluminiowych jest ich cena. Wybierając nietypowe modele o zwiększonych parametrach termoizolacyjnych klient zapłacić może nawet kilka razy więcej niż za okna plastikowe. Bardzo często jest to wystarczający argument do rezygnacji z zakupu okien aluminiowych.

Kiedy warto wziąć pod uwagę zakup okien aluminiowych?

Realizacje śmiałych projektów architektonicznych nie będą możliwe przy zastosowaniu okien plastikowych czy drewnianych, ze względu na ich ograniczenia. Aluminium sprawdzi się tam, gdzie potrzebne będą okna nowoczesne, lekkie, łatwe do dostosowania kolorem i kształtem. Okna aluminiowe są warte inwestycji również pod kątem konserwacji i trwałości na lata. W tym przypadku stosunek ceny do jakości jest wyrównany.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.