Do czego używa się past termoprzewodzących?

Pasty termoprzewodzące można zakupić w specjalnych aplikatorach, które na pierwszy rzut oka przypominają duże strzykawki. Umożliwiają one nałożenie pasty dokładnie tam, gdzie powinna się znaleźć. Dlaczego się jej używa? Po co się ją stosuje? Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Chłodzenie

Podstawowym zadaniem past termoprzewodzących jest wydajne i skuteczne chłodzenie procesora i innych podzespołów w komputerach i laptopach. Dzięki jej stosowaniu zmniejsza się generowana przez nie temperatura i hałas.

Powierzchnia poszczególnych podzespołów nie jest idealnie równa, więc pasta wypełnia przestrzenie pomiędzy głowicami chłodzenia procesora, które przylegają do CPU. Zwiększona powierzchnia styku sprawia, że ciepło jest odprowadzane szybciej, więc chłodzenie jest wydajniejsze.

Gęstość pasty

Gęstość pasty termoprzewodzące jest określana w gramach na centymetr sześcienny. Im wartość tego parametru jest wyższa, tym pasta jest bardziej gęsta. Ma to swoje zalety i wady. Gęstsza pasta tworzy bardziej zwartą strukturę, ale też trudniej ją prawidłowo nałożyć.

Warto zwracać uwagę na wartość gęstości pasty. Te o najwyższej powinny raczej używać osoby, które mają już w tym pewne doświadczenie i mają już umiejętności w tej dziedzinie. Pasta powinna zostać nałożona równo i na całej powierzchni procesora, co wcale nie jest łatwe do osiągnięcia.

Istnieje kilka technik nakładania pasty, ale najbardziej skuteczne jest położenie dwóch równoległych pasków pasty blisko jej środka lub też położenie dwóch pasków pasty, które krzyżują się ze sobą na środku procesora. Powinny one być położone po jego przekątnych. Wtedy pasta dociera do każdego punktu procesora.

Skład pasty

Pasty termoprzewodzące powstają na bazie: silikonu, metalu, ceramiki lub syntetycznych diamentów. To właśnie one mają zapewniać wydajne przewodzenie ciepła, dodatki do nich wpływają z kolei na jakość samej pasty, trwałość oraz łatwość rozprowadzania.

Pasty silikonowe są dość tanie, ale jak łatwo się domyślić ich jakość nie zachwyca. Pasty oparte o metal są znacznie trwalsze od tych silikonowych. Dość łatwo się je rozprowadza. Metal jednak przewodzi prąd elektryczny. Warto, więc zachować szczególną ostrożność przy nakładaniu pasty, by nie doszło do przypadkowego porażenia.

Najbardziej popularne są pasty ceramiczne. Wydajnie przekazują ciepło i nie przewodzą prądu. Nie są drogie i dość łatwo się rozprowadzają. Są też dość trwałe, więc nie trzeba ich często wymieniać, by utrzymać odpowiednią wydajność chłodzenia procesora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.