Tokarka uniwersalna do metalu to przedstawicielka podstawowej grupy obrabiarek, które przeznaczone są do obróbki powierzchni osiowo symetrycznych, czyli obrotowych. Powierzchnie obrotowe kształtowane są za pomocą dwóch ruchów, które są ze sobą sprzężone. Ruch główny, czyli obrotowy, wykonuje obrabiany przedmiot, a także ruch prostoliniowy, posuwowy, który wykonuje narzędzie.
Jak dzielą się tokarki uniwersalne do metalu?
Tokarki można podzielić ze względu na kształt obrabianej powierzchni, sposób pracy i mocowania tokarki. Są to tokarki specjalizowane, do gwintów, kopiarki, karuzelowe, automatyczne i półautomatyczne, rewolwerowe i wielonożowe, uchwytowe i kłowe. Odpowiedni rodzaj tokarki zapewni perfekcyjnie wykonany przedmiot.
Jak przebiega praca tokarki?
Pierwszy etap pracy tokarki uniwersalnej do metalu to obróbka zgrubna. Na tym etapie tokarz usuwa naddatek materiału i pozostawia tyle samo do obrobienia w dalszym etapie. Kolejny krok to obróbka kształtująca, w czasie której przedmiot nabiera pożądanego kształtu. Nadwyżki materiału zostawia się tylko tam, gdzie będzie obróbka wykańczająca, czyli ostatni etap. Podczas wykańczania, które nie zawsze stosowane jest na całej powierzchni, zapewnia się wysoką klasę dokładności i małą chropowatość.
Tokarka uniwersalna do metalu – jakie ma oprzyrządowanie?
Po pierwsze ma elementy ustalająco-mocujące. Są one bardzo ważne, ponieważ przedmiot, który jest obrabiany, powinien być tak umocowany, aby uniemożliwić jego przemieszczanie się.Kolejne są elementy podpierające. Stanowią one inny sposób ustalania i mocowania przedmiotu obrabianego, zwłaszcza tego, który ma małą sztywność. Są to kły, tarcze zabierakowe z zabierakiem. Konik w tokarce pełni dwie funkcje. Służy jako element, który podpiera przedmiot obrabiany w procesie skrawania, a także do mocowania narzędzi do obróbki otworów, czyli wiertła, rozwiertaki. Podtrzymki stałe mocowane są na prowadnicach łoża. Obejmują one przedmiot obrabiany za pomocą trzech kamieni, albo rolek tocznych łożyskowych. Podtrzymki ruchome umocowane są na suporcie wzdłużnym tokarki. Podpierają powierzchnię, która jest przetoczona już wcześniej. Trzeba tu regulować wysunięcie elementów podpierających i to za każdym razem po przeprowadzonej obróbce.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.
Dodaj komentarz