Skup węglików spiekanych coraz powszechniejszy

Bogactwa mineralne występujące w przyrodzie, a przynajmniej część z nich, stają się coraz rzadsze. Do nowych pokładów metali szlachetnych czy innych bogactw coraz trudniej jest dotrzeć i coraz trudniej wydobywać. Efektem tego jest to, że rosną koszty wydobywania surowców naturalnych, a w rezultacie rosną ceny poszczególnych surowców. Rozwiązaniem jest wiec odzyskiwanie surowców już uprzednio użytych, stąd rośnie znaczenie obrotu wtórnego surowcami naturalnymi.

Skup złomu to branża istniejąca już od dawien dawna. Regularnie przybywa jednak metali, jakie się odzyskuje poprzez recykling. Dziś poza skupem stali, metali szlachetnych i metali rzadkich, obraca się również złomem węglików. To stopy różnych substancji, w tym także wartościowych metali, które są powszechnie używane w przemyśle. I to z nich właśnie odzyskuje się wiele cennych metali, których cena na rynku rośnie.

Węglik spiekany źródłem cennych metali

Wraz z malejącymi zasobami surowców naturalnych, coraz trudniej też o surowiec wtórny w czystej postaci. Dziś w obiegu jest za to wiele stopów i mieszanek metali z innymi substancjami. Wśród nich znajdują się też właśnie węgliki spiekane. Węglik spiekany to najczęściej metal w postaci węglika właśnie, który jest związany innym metalem, aby utworzyć narzędzie lub przedmiot stosowany szczególnie w przemyśle. Do produkcji węglików, które muszą być twarde i odporne na zniszczenie, stosuje się więc metale o takich właśnie właściwościach. Są wśród nich metale takie jak wolfram, tytan, niob czy chrom, a więc metale cenne. Dlatego właśnie złom węglika jest wartościowy i jest obracany na rynku.

Co można oddać na skup węglików spiekanych?

Węgliki spiekane znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, a więc asortyment złomu zawierającego węglik spiekany jest również szeroki. Są one stosowane głównie w różnego typu narzędziach służących odróbce. Należą do nich wiertła, tarcze tnące, tarcze szlifierskie, frezy, noże tokarskie i wiele innych. Tego typu narzędzia zawierające złom węglika są stosowane w przemyśle metalowym czy wydobywczym. Wśród przyjmowanych na skup węglików spiekanych przedmiotów znajdują się zarówno całe narzędzia jak i ich części, w tym także wióry, wyluty i inne odpady.

Cena węglików spiekanych zależna jest od wartości metalu w nich zawartego, ale z racji rosnących regularnie cen metali na rynkach światowych, obrót i przeróbka węglika spiekanego również jest opłacalna. Skupy węglików spiekanych działają z reguły w większych miastach, szczególnie tam, gdzie działa przemysł, w którym takie materiały są używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.