Nowoczesna technologia LED pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Choćby z tego powodu warto wybierać oświetlenia łazienkowe na bazie diod luminescencyjnych. Diody LED w porównaniu do świetlówek mają krótszy czas pełnej ekspozycji światła. To drugi powód, dla którego warto zainwestować w nowe źródła światła. I rozmiary opraw świetlnych diodowych są niewspółmiernie małe.
Oświetlenia łazienkowe LED w łazience
Technologia upowszechniła się tak bardzo, że z łatwością można dobrać oprawy w dobrej cenie i odpowiadające gustom inwestora oraz założeniom każdego projektu.
Oświetlenia łazienkowe LED dają szansę na znaczną ochronę budżetu domowego. Utrzymując mniejsze nakłady energetyczne, można zastosować wyższy poziom doświetlenia pomieszczeń światłem, które jest identyczne ze spektrum promieniowania słonecznego.
Jak wybierać oświetlenie diodowe
Do dyspozycji klientów producenci i importerzy oddają trzy rodzaje temperatury barwy światła.
W kolejności:
a) ciepła – poniżej 3300 K
b) neutralna
c) zimną – więcej niż 5000 K.
Można oczywiście stosować w całym domu jednolitą barwę światła, jednak w pomieszczeniach, tak zwanych czystych, jak łazienka, poleca się zastosowanie barwy neutralnej. Temperatura światła między 3300 a 5000 jest najbardziej podobna do światła dziennego. Sprzyja wypoczynkowi i wykonywaniu precyzyjnych prac, na przykład zabiegów z makijażem.
I jeszcze jeden istotny czynnik przy wyborze opraw LED. Wszystkie oświetlenia łazienkowe powinny mieć odpowiednia klasę rezystancji wodnej. W łazience jest kilka stref różniących się nasileniem zagrożenia wilgocią. Wszystkie dane mieszczą się w sferze przypadków znajdujących się pomiędzy prysznicem, gdzie źródła światła są najbardziej narażone na penetrację pary wodnej i bezpośrednim działaniem wody, do strefy WC, gdzie ekspozycja jest najmniejsza. W pierwszym przypadku stosowne będzie użycie oprawy o sygnaturze zabezpieczenia IP65. W drugim przypadku wystarczy IP44.
Ze względu na strefy wybór jest prosty
Oświetlenie łazienkowe w poszczególnych strefach będą się różniły barwa światła, intensywnością, kątem padania i ilością punktów.
Dla ogólnego oświetlenia najlepszą lokalizacją jest sufit. Często na suficie z racji przestronności pomieszczenia stosuje się więcej niż jeden punkt świetlny.
Toaletka z lustrem powinna być oświetlona wielopunktowo z racji różnych czynności, które się tam odbywają.
Strefa WC potrzebuje natomiast niezbyt dużego, ale intensywnego oświetlenia punktowego.
Wybór odpowiedniego typu oświetlenia warto przeprowadzić już w fazie projektowania przestrzeni.
Dodaj komentarz