Wiele osób ma szamba. Zbiorniki na nieczystości montuje się wszędzie tam, gdzie o podłączeniu do kanalizacji można na razie pomarzyć. Szamba uznaje się za potencjalnie niebezpieczne rozwiązanie problemu ścieków. Wystarczy mały wyciek, by skazić środowisko w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Właśnie z tego powodu stosuje się preparaty do szamba. Po co jeszcze się ich używa?
Zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu
Podstawowe zadanie jakie ma przed sobą środek do szamba to usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Ich powstawanie jest nieuniknione. W końcu, w szambie dochodzi do procesów gnilnych. Z resztą same nieczystości również mają dość przykry zapach. Chemia do szamba ma sprawić, że będzie on bardziej znośny. Za nieprzyjemny zapach jest odpowiedzialny m.in kożuch, który powstaje na powierzchni zawartości szamba. Jest on esencją wszystkich nieczystości. Zawiera gnijące resztki i odpadki. Ich rozkład po prostu musi śmierdzieć. Zadaniem nowoczesnych preparatów do szamba jest niedopuszczenie do powstania takiego kożucha lub likwidacja tego, który już jest obecny. Podobnie ma się sprawa w przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Zmniejszenie częstotliwości wywozów
Każdy, kto ma szambo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba wywozić jego zawartość. Przepełnienie zbiornika grozi małą katastrofą. Preparaty do szamba zawierają bakterie, które mają za zadanie przyspieszenie procesów rozkładowych. Nieczystości są po prostu trawione przez bakterie i rozkładane na cząsteczki o neutralnym charakterze. Przede wszystkim jednak zmniejsza się ilość samych ścieków, a to pozwala na rzadszy wywóz zawartości zbiornika. W niektórych przypadkach jest to zminimalizowane do tego stopnia, że szambo jest opróżniane raz na kilka lat. Oznacza to sporą oszczędność dla właściciela.
Udrażnianie rur
Niestety, ale domowe rury mają tendencję do zapychania się. Szczególnie uciążliwe mogą tu być osady z tłuszczy. Środek do szamba z powodzeniem może się ich pozbyć. Z tego właśnie powodu chemia do szamba używana jest też do udrażniania rur. Bakterie w preparacie zlikwidują złogi i osady nagromadzone w rurach. Trzeba jednak wiedzieć, że te bakterie nie nadają się do zasiedlenia zbiornika. Nie wpłynął, więc na zmniejszenie ilości ścieków. Zmniejszą za to koszty związane z ewentualnym mechanicznym udrożnianiem rur.
Dodaj komentarz