Jak skutecznie oszczędzać energię w domu?

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych to w dzisiejszych czasach coraz ważniejsza kwestia. Wiąże się to z większą dbałością o stan środowiska naturalnego, oraz tendencją do stosowania oszczędniejszych rozwiązań. O oszczędności można dbać na wiele, różnorodnych sposobów. Jak oszczędzać prąd skutecznie?

Ile energii elektrycznej zużywa nasze oświetlenie?

Oświetlenie w przeciętnym domu jest głównym pożeraczem energii elektrycznej i to właśnie ono przede wszystkim przyczynia się do wysokich opłat za dostawy prądu. Wiele osób stara się więc zredukować ilość zużywanej energii pilnując, by nie zapalać świateł niepotrzebnie i w miarę możliwości nie zostawiać włączonych. Doświadczenie pokazuje jednak, że w ten sposób wielkich oszczędności zrobić się nie da.

Zdecydowanie lepszym sposobem jest użycie w domu niskonapięciowej instalacji LED do oświetlenia – zwłaszcza, jeżeli zasilać ją będą panele PV. Instalacja taka zużywa kilkakrotnie mniej energii niż rozwiązania tradycyjne. Warto również pamiętać, że koszt takiej instalacji nie jest wysoki, a więc oszczędności nie wymagają tu dużej inwestycji.

Energooszczędne urządzenia w domu

Innym pomysłem jest zastosowanie w domu urządzeń jak najbardziej energooszczędnych. Dzisiaj w handlu praktycznie wszystkie urządzenia AGD i RTV mają odpowiednie oznaczenie, które informują kupujących o tym, jakie jest zużycie prądu.

Warto rozważyć taką decyzję zwłaszcza w przypadku urządzeń, których używamy bardzo często, albo tych, które do działania potrzebują dużo energii. Może to znacznie obniżyć wydatki na elektryczność.

A może wytwarzać własną energię? Instalacja paneli PV

Rozwiązaniem zupełnie innego rodzaju są panele PV, dzięki którym możemy wytwarzać własną energię elektryczną. Wprowadzone w ciągu ostatnich lat w naszym kraju rozwiązania pozwalają na ich efektywne wykorzystania przez cały rok, a koszt instalacji znacząco mogą obniżyć pieniądze z unijnych programów.

Oczywiście, najlepszym modelem jest zdecydowanie korzystanie jednocześnie ze wszystkich tych opcji. Montaż paneli PV, przy jednoczesnej zmianie podejścia do zużycia energii w domu pomoże nie tylko obniżyć wydatki, ale również skutecznie zadbać o stan środowiska naturalnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.