Zawód elektryka jest bardzo odpowiedzialny

Praca z prądem nie należy do najbardziej bezpiecznych. Zawód elektryka jest ostatnimi czasy bardzo rozchwytywany na polskim rynku pracy. Prawda jest taka, że brakuje specjalistów w tym zawodzie. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, jak podjąć pracę w zawodzie elektryka. Muszą oni jednak mieć świadomość, że nie jest to łatwy kawałek chleba, a fachowiec powinien posiadać ogromne zasoby wiedzy, umożliwiające mu bezpieczne wykonywanie swojej pracy.

Dlaczego elektryk powinien posiadać uprawnienia SEP?

SEP uprawnienia to jedne z najważniejszych uprawnień dla elektryków. Nadawane są one przez Stowarzyszenie elektryków polskich. Jest to organizacja, która zrzesza techników, elektryków i osoby kształcące się dopiero w tym zawodzie. Dba o ich pozycję na polskim rynku pracy oraz nieustannie ich wspiera. To właśnie SEP nadaje specjalne uprawnienia, bez których wykonywanie pracy elektryka jest niemożliwe.

Dlaczego elektryk musi posiadać uprawnienia sepowskie?

Praca elektryka bywa bardzo niebezpieczna i odpowiedzialna. Wykonywanie zadań przy instalacjach elektrycznych bez zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa, może skończyć się tragicznie. Dlatego właśnie Stowarzyszenie elektryków polskich wymaga, by SEP uprawnienia posiadał każdy, kto chce wykonywać zawód elektryka.

Kursy doszkalające organizowane przez SEP

Każda osoba, która chciałaby zdać egzamin Stowarzyszenia elektryków polskich, ale czuje, że jej wiedza może do tego nie wystarczyć, może zapisać się na kurs doszkalający. Dostęp do niego jest dość łatwy, ponieważ oddziały SEP znajdują się w każdym mieście powiatowym. Koszt takiego kursu to mniej więcej 150 zł. Obejmuje on zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną. Zapisać się do niego można, mając ukończone 18 lat oraz posiadając wykształcenie podstawowe. W trakcie kursu potencjalni elektrycy dowiedzą się o różnych zagadnieniach, które pozwolą im zdobyć uprawnienia sep. Są to między innymi kwestie dotyczące pierwszej pomocy, wiedzy na temat instalacji elektrycznych, ochrony przeciwporażeniowej i inne tego typu rzeczy, które każdy elektryk powinien wiedzieć.

Po ukończonym kursie kandydat musi złożyć wniosek w siedzibie SEP i przystąpić do egzaminu. Podsumowując, praca elektryka jest bardzo ważna i pożądana, ale wymaga posiadania niezbędnych kwalifikacji. To czy kandydat jest gotowy na jej wykonywanie, weryfikuje egzamin SEP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.