Paletopojemnik IBC ułatwia przechowywanie płynów na paletach

Płyny wykorzystywane w dużych ilościach najczęściej przechowywane są w specjalnych paletopojemnikach IBC. Tego rodzaju zbiorniki posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Czym jest paletopojemnik IBC?

Paletopojemnik, paletopojemnik IBC, także zbiornik IBC to specjalny rodzaj dużego pojemnika, który umieszczany jest na paletach. Skrót IBC pochodzi z języka angielskiego od Intermediate Bulk Container. Stosuje się także skrót DPPL – duży pojemnik do przewozu luzem.

To pojemnik o ustandaryzowanej budowie, który obudowany jest metalowym koszem zapewniającym mu odpowiednią ochronę przed uszkodzeniem. Jest ustawiany na drewnianej albo plastikowej palecie o wymiarach 1200 x 800 mm lub 1200 x 1000 mm w zależności od pojemności. Najczęściej stosuje się zbiorniki mieszczące 600 litrów albo 1000 litrów.

Przechowywanie płynów w pojemnikach IBC

W paletopojemnikach przechowuje się różnego rodzaju płyny – od zwykłej wody, poprzez surowce spożywcze, a skończywszy na materiałach niebezpiecznych ADR / RID, IMDG Code, z grup oznaczonych jako II, III (Y, Z).

Najczęściej paletopojemnik ibc wykonany jest z wytrzymałego i trwałego tworzywa sztucznego typu HDPE, czyli polietylenu o dużej gęstości. Na pojemniku znajdują się skale informujące o ilości płynu. Na górze pojemniki posiadają otwory do napełniania, natomiast u podstawy znajdują się otwory z zaworami, które umożliwiają łatwy pobór płynów.

W przypadku, gdy zbiornik IBC przeznaczony jest do przechowywania szkodliwych, niebezpiecznych substancji, stosuje się dodatkowe wanny przeznaczone do wyłapywania wycieków przy pobieraniu substancji.

W jakich branżach stosuje się zbiorniki IBC?

Paletopojemniki wykorzystywane są obecnie w wielu branżach, ułatwiając przechowywanie, a także transportowanie cieczy luzem z wykorzystaniem palet.

Najczęściej paletopojemnik można zobaczyć na terenie zakładów produkcyjnych, w tym między innymi w branży chemicznej, petrochemicznej, farmaceutycznej. Stosowany jest w branży spożywczej – wykorzystuje się wtedy pojemniki posiadające atesty dopuszczające do kontaktu z żywnością. Także zbiorniki te powszechnie używane na placach budów, w gospodarstwach rolnych, w hodowli zwierząt.

Praktyczny zbiornik IBC to zatem sprawdzony sposób na przechowywanie różnych typów płynów. Odpowiednie surowce mogą być wtedy dostępne zawsze tam, gdzie są potrzebne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.