Ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, czyli pompy ciepła

Ekologia coraz bardziej oddziałuje na rożne aspekty naszego życia. Nie inaczej jest również w przypadku instalacji ogrzewających domy i mieszkania. Dąży się do tego, aby wykorzystywać do tego celu odnawialne źródła energii. Takie możliwości dają pompy ciepła powietrze-woda. Jak działają te urządzenia i jakie są ich zalety?

Właściwości pomp ciepła powietrze-woda

Instalacje tego typu służą do ogrzewania domów i wody użytkowej przez cały rok i mogą być jedynym źródłem ciepła, ale również istnieje możliwość, aby połączyć je z innymi instalacjami, np. kolektorami czy kotłami grzewczymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je do schładzania powietrza w domach w okresie letnim – z powodzeniem mogą pełnić również funkcję klimatyzatorów.

Do uzyskania ciepła pompy powietrze-woda wykorzystują odnawialne źródła energii, a w tym przypadku jest to powietrze pozyskiwane z zewnątrz oraz ze środka budynku. Ich działanie jest proste, a kluczowym elementem jest sprężarka oraz czynnik roboczy, w tym przypadku ciecz, która w czasie obiegu zmienia swoją postać do gazowej i oddaje ciepło do obiegu.

Pompy ciepła powietrze-woda – rodzaje

Tego rodzaju urządzenia rozróżnia się między innymi ze względu na budowę. Pompa ciepła typu Monoblok składa się z pojedynczej jednostki, którą umieszcza się w środku pomieszczenia lub na zewnątrz. Jako minusy urządzenia w środku podaje się przede wszystkim hałas, który ono generuje. Jednostka na zewnątrz musi być odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi.

Innym typem jest urządzenie typu Split. Składa się z dwóch jednostek, z których jedna znajduje się na zewnątrz, a druga w środku pomieszczenia połączonych ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. Poza tym wśród tego rodzaju instalacji istnieją jeszcze urządzenia, które są połączeniem tych dwóch typów.

Ekologia i oszczędność

Głównymi zaletami tego rodzaju instalacji jest ich walor ekologiczny. Do działania wykorzystują odnawialne źródła energii i tym samym przyczyniają się do ochrony środowiska.

Pompy ciepła powietrze-woda są również urządzeniami oszczędnymi i ekonomicznymi. Koszt instalacji nie jest bardzo wysoki i zdecydowanie pozwala zmniejszenie kosztów ogrzewania. Walorem jest również łatwy montaż.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.