Do kominiarstwa także wkracza nowoczesność. Coraz więcej kominiarzy używa kamer kominowych, praktycznego i nowoczesnego narzędzia, które pozwala dokładnie określić stan przewodów kominowych. Czym wyróżniają się kamery kominowe?
Korzyści ze stosowania kamer kominowych
Inspekcyjne kamery kominowe to nowoczesne narzędzie, które pozwala kominiarzowi na dotarcie do niedostępnych innymi metodami miejsc w przewodach kominowych. Badanie przy pomocy kamery jest szybkie i bardzo dokładne. Dzięki użyciu tego narzędzia, można badać nawet wąskie kominy i wkłady kominowe, które są często stosowane przy np. ogrzewaniu gazem. Ale kamera kominowa to nie tylko ułatwienie w pracy kominiarza. To także możliwość zrobienia zdjęć czy nagrania z wnętrza przewodu kominowego. Uzyskany materiał można następnie dokładnie przeanalizować i wykryć ewentualne nieszczelności.
Budowa kamery kominowej
Kamera kominowa inspekcyjna składa się z niewielkiej kamery, umocowanej na giętkim przewodzie, zwanym też sondą. Przewód służy do wprowadzania kamery do przewodu kominowego lub wentylacyjnego. Specjalne uchwyty umożliwiają odpowiednie ustawienie i manewrowanie urządzeniem.Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie umieszczone przy kamerze. Pozwala on obejrzeć dokładnie komin od środka. Do wyposażenia kamery kominowej należy także wyświetlacz, połączony z kamerą przewodem, na którym kominiarz ogląda przekaz.
Funkcje kamery
Podstawową funkcją kamer kominowych jest inspekcja wnętrza przewodów kominowych i wentylacyjnych. Niewielkie rozmiary urządzenia i umieszczenie go na specjalnej sondzie sprawia, że można sprawdzić kominy o bardzo niewielkim przekroju. Elastyczna sonda – przewód pozwala na przeprowadzenie badania do 20 m w pionie, zarówno w od góry, jak i od dołu.Bardzo ważną funkcją jest możliwość nagrania inspekcji. To nie tylko możliwość dokładnej analizy, bowiem nagranie może służyć np. do późniejszego sprawdzenia, czy wszystkie zalecenia zostały poprawnie wykonane.
Inne zastosowania
Kamery inspekcyjne doskonale sprawdzają się także przy montażu wkładów kominowych. Wykrycie różnych przeszkód w kanale, w którym ma być wkład, pozwoli je odpowiednio wcześnie usunąć.Kamery kominowe można też wykorzystać do badania miejsc, do których trudno jest dotrzeć. Przydają się więc do obejrzenia np. kanałów ciepłowniczych czy innych instalacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal.
Dodaj komentarz