Jak dobrać zalewy do elektroniki?

Hermetyzacja, czyli potting komponentów elektronicznych wchodzących w skład elektronicznych urządzeń, to ważny etap procesu produkcji. Dzięki stosowaniu zalew do elektroniki można skutecznie odizolować układy od środowiska i tym samym zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem niektórych czynników.

Zalewy do elektroniki, czyli ochrona przed intruzami

Detale elektroniczne pracujące w różnych urządzeniach narażone są na działanie niekorzystnych czynników. Jednym z nich jest wysoka temperatura, która może przenikać z otoczenia lub powstawać w wyniku pracy układu.

Zagrożeniem dla żywotności urządzeń są oddziaływania mechaniczne: drgania, wstrząsy, uderzenia, upadki, celowe próby niszczenia. Zalany żywicą układ jest bezpieczny i nawet jeśli obudowa urządzenia zostanie całkowicie zniszczona, jest wielce prawdopodobne, że cenna elektronika przetrwa nienaruszona.

Zalewanie żywicami to także sposób na ochronę przed działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych oraz promieniowania UV.

Jak przebiega proces zalewania?

Żywicami zalewa się detale elektroniczne montowane w obudowach. Po umieszczeniu ich w odpowiednich miejscach do układu wlewa się płynną żywicę. Zalewa powinna mieć grubość nieco większą, niż wysokość najwyższego elementu.

Płynna żywica rozlewa się w układzie, wnika we wszystkie otwory i szczeliny, a następnie zastyga. Czas wiązania zależy od rodzaju żywicy oraz grubości warstwy zalewy.

Sama czynność zalewania jest stosunkowo nieskomplikowana. Problem może narodzić się w momencie przygotowywania żywicy do zalania. Zanim żywica stanie się zalewą jest materiałem składającym się z części płynnej i sypkiej. Połączenie tych dwóch frakcji daje początek życiu żywicy. Jeśli żywica ma wysoki parametr lepkości przy jednoczesnym krótkim czasie wiązania, to może się zdarzyć, że zanim składniki zostaną dokładnie połączone żywica będzie już tak gęsta, że nie zdoła wniknąć w małe szczeliny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kontrola jakości wyłapie taką niedoróbkę – detal wyląduje na śmietniku, ale jeśli urządzenie z niehermetyczną zalewą trafi do użytkownika końcowego, to istnieje duże ryzyko awarii sprzętu.

Jakie zalewy do elektroniki są najlepsze?

O przydatności zalewy decyduje rodzaj urządzenia, jego wielkość oraz warunki, w jakich urządzenie pracuje. Zalewy powinny być na tyle uniwersalne w swoich parametrach użytkowych, aby chronić układy przed większością szkodliwych czynników.

Wysokiej klasy żywice silikonowe to skuteczna ochrona przed wszystkim, co może zaszkodzić elektronice. Najczęściej zalewy silikonowe wybierane są z racji ich wysokiej odporności na temperaturę. Ten parametr żywice silikonowe mają dwa a nawet trzykrotnie lepszy, niż inne dostępne na rynku zalewy.

Bardzo dobrze chronią żywice epoksydowe. Zazwyczaj charakteryzują się wysoką lepkością, więc sprawiają trudność przy aplikacji do układu. W przemyśle stosuje się maszyny mieszalnicze, które po wymieszaniu żywicy dozują do układów odmierzone porcje zalewy.

Najczęściej stosowane są zalewy poliuretanowe. Ich parametry na ochronę mechaniczną, chemiczną i termiczną są dość wysokie, ale brak ochrony przed promieniowaniem UV wyklucza ten produkt z produkcji sporej grupy urządzeń elektronicznych.

Zalewy do elektroniki dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.