Charakterystyka domów energooszczędnych

Aby oszczędzać na ogrzewaniu i jednocześnie być ekologicznym, warto zainwestować w energooszczędny dom. Budynki takie charakteryzują się niską przenikalnością ciepła, doskonałą izolacją termiczną, posiadają też nowoczesne źródła ogrzewania i odzyskiwania ciepła w ramach rekuperacji.

Prosta bryła

Najważniejszy pod względem energooszczędności jest kształt budynku. Nie może on posiadać nadmiernej ilości załamań, wykuszy, warto też zminimalizować ilość balkonów, lukarn itp. Miejsca takie powodują powstawanie tak zwanych mostków termicznych, przez które następuje duża utrata ciepła. Domy energooszczędne muszą być pozbawione takich punktów, aby osiągnąć jak najniższy stopień przenikalności cieplnej. Nie oznacza to jednak wcale, że budynek nie może być ciekawy. Dobry projektant bez problemu stworzy dom, który będzie prosty i elegancki jednocześnie.

Orientacja na południe

Aby osiągnąć dodatni współczynnik efektywności cieplnej, należy dom zaprojektować tak, by jego okna i inne przeszklenia wychodziły w miarę możliwości na stronę południową lub zachodnią. Sprawia to, że zyski cieplne przeważają nad stratami, a więc w okresie pełnego nasłonecznienia większa ilość energii zostaje wprowadzona do wnętrza domu energooszczędnego, niż opuszcza go w okresie gdy słońce nie świeci. To bardzo istotne, ponieważ nawet najlepsze okna mają blisko 8-10 razy gorszą termoizolacyjność niż ściana.

Zastosowanie specjalnych okien

Jednym z najlepszych rozwiązań, jakie domy energooszczędne powinny posiadać pod względem rodzaju zastosowanych okien, są ich trzyszybowe wersje. Natomiast przenikalność cieplna całego okna nie może przekraczać 0,9-0,8 W/m2 powierzchni. Niezmiernie istotny jest precyzyjny montaż, stosowanie specjalnych kołnierzy przyklejanych wokół okien, by zminimalizować szanse powstania w tych miejscach mostków termicznych. Na stronie https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące sposobu projektowania i izolowania domów energooszczędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.