Czy warto reguralnie korzystać z sauny?

Słowo „sauna” jest chyba najbardziej znanym fińskim słowem. Dlaczego akurat ta fińska rozrywka zdobyła taką popularność na całym świecie? Dlaczego 90 procent Finów korzysta z sauny systematycznie raz w tygodniu? Czy sauna rzeczywiście leczy ciało i umysł?

Odpoczynek po ciężkim tygodniu

Stres, zmęczenie, przygnębienie, napięcie, nadmiar obowiązków w pracy i w domu – znamy to wszyscy bardzo dobrze. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzią na pytanie może być… sauna do grodu.

Wystarczy raz na tydzień przez kilka lub kilkanaście minut przebywać w saunie do ogrodu, aby nasze samopoczucie zmieniło się na lepsze. Jeśli nie wierzycie – sprawdźcie sami. Nie korzystajcie tylko z sauny na pusty i pełny żołądek, przed i po wysiłku fizycznym, nie pijcie przed wizytą alkoholu i nie zażywajcie narkotyków, bo grozi to omdleniem.

Inwestycja w zdrowie i urodę

Korzystanie sauny wpływa pozytywnie na układ krążenia, oddechowy i odpornościowy. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia przemianę materii. Korzystnie wpływa na stan naszej skóry i sylwetkę. Minimalizuje bóle reumatyczne. Pomaga przy nadciśnieniu, depresji, nadwadze. Relaksuje i hartuje.

Jeśli nie masz problemów ze zdrowiem pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jesteśmy wszyscy narażeni na cywilizacyjne choroby przez stres, złą dietę i brak ruchu.

Czy sauna ma jakieś wady?

Dla niektórych wadą może być cena. Sauna do ogrodu nie jest zbyt tania. Jeśli chcemy ją mieć musimy wydać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Godzina korzystania w saunie publicznej, w zależności od miasta, to od 20 do 80 zł.

Z sauny należy korzystać nago. Strój kąpielowy lub ręcznik może spowodować odparzenia. Jeśli podczas korzystania z sauny będziesz mieć zawroty głowy wyjdź z niej. Przyczyną tego może być odwodnienie – pamiętaj, że przed i po wizycie w saunie najlepiej się nawodnić. Korzystanie z sauny nie jest wskazane podczas ciąży, po zbiegach operacyjnych i w niektórych przewlekłych chorobach.

Sauna do ogrodu wydaje się dobrą inwestycją. Dzięki niej będziemy zdrowi, piękni i odprężeni. Miejmy nadzieję, że niedługo sauny będą dla nas standardem, a nie luksusem. Sauna do ogrodu nie bez powodu cieszy się taką popularnością na świecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.