Jak powstaje dom prefabrykowany?

Domy z prefabrykatów cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej wybierają je osoby, które szybko chcą się wprowadzić do własnego domu i nie boją się nowych technologii. Zamiast czekać 2-3 lata na wybudowanie domu murowanego, mogą wprowadzić się do domu z prefabrykatów w ciągu 4-5 miesięcy.

Jak powstaje dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane składają się z gotowych elementów konstrukcyjnych, takich jak ściany, stropy, więźby dachowe. Ich montaż na placu budowy zajmuje zaledwie kilka dni. Potem dom należy wykończyć.

Zakłady produkujące domy prefabrykowane najczęściej oferują kilka gotowych projektów. Nie oznacza to jednak, że nie można zamówić prefabrykatów pod indywidualny projekt, ale cena wykonania będzie wyższa.

Bez względu na rodzaj projektu, musi on uwzględniać rodzaj ocieplenia i grubość jego warstwy, przebieg instalacji elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej oraz instalacji grzewczej. Pod wszystkie instalacje w ścianach przygotowane są odpowiednie otwory.

Ściany mają też odpowiednio przygotowane otwory okienne i drzwiowe. W zależności od producenta, okna montowane są fabrycznie lub na terenie placu budowy. Zastosowanie takiej technologii pozwala na uniknięcie mostków termicznych i uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych. Dzięki temu prefabrykowany dom może spełniać normy przewidziane nie tylko dla domów energooszczędnych, ale także dla domów pasywnych. Koszty eksploatacji będą znacznie niższe.

Zalety domów prefabrykowanych

Ci, którzy zdecydowali się na prefabrykowany dom, doceniają przede wszystkim krótki czas realizacji inwestycji. Przekłada się to równocześnie na niższe koszty wynikające z krótszego czasu pracy ekipy budowlanej. Nie bez znaczenia jest także porządek panujący na placu budowy, na którym nie trzeba gromadzić całej sterty materiałów budowlanych.

Na wykończenie domu z prefabrykatów wystarczy zaledwie 3-4 miesięcy. Gładkie ściany, przygotowane otwory pod instalacje znacznie ułatwiają wykonanie wszystkich prac montażowych, dodatkowo w pomieszczeniach jest czysto, nie ma potrzeby kucia, szlifowania.

Domy z prefabrykatów mają wiele zalet, dlatego przybywa ich zwolenników. Tym bardziej, że w niczym nie ustępują wytrzymałością domom murowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.