Podczas poszukiwania odpowiednich działek na ulokowanie w nich kapitału, możemy natknąć się na dwa typy gruntów inwestycyjnych: rolne i budowlane. Każdy z tych rodzajów ziemi ma swoje wady i zalety, dlatego też w dzisiejszym tekście podpowiemy, który z nich i w jakich sytuacjach okaże się lepszą inwestycją.
Grunty inwestycyjne zaklasyfikowane jako rolne
O zakwalifikowaniu działki jako ziemi rolnej, w większości przypadków, decyduje przede wszystkim fakt czy na danym terenie była, bądź jest prowadzona działalność rolnicza. Warto jednak pamiętać, że tzw. użytkiem rolnym może zostać także ziemia, na której nie były wykonywane żadne prace rolnicze. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się być skomplikowana, dlatego też w takich przypadkach kwestią kluczową jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, gdyż to właśnie ten dokument da nam całkowitą pewność z jakim rodzajem gruntu inwestycyjnego mamy do czynienia. Decydując się na zakup terenu rolnego należy pamiętać, że na ten rodzaj działki ma duże ograniczenia – np. nie możemy na niej wybudować domu, gdyż w tym celu należy przekwalifikować ją na budowlaną. Niewątpliwą zaletą tego typu gruntów jest ich niska cena w porównaniu do ziemi budowlanej.
Budowlane grunty inwestycyjne
Jak sama nazwa wskazuje, ziemia budowlana to taki rodzaj działki, który pozwala na podciągnięcie do niej wszelkich mediów i postawienie na niej budynków. Zakup takiego gruntu daje nam o wiele szersze możliwości inwestowania. Niestety tego typu tereny są znacznie droższe niż działki rolne, dlatego też na ich zakup musimy wyłożyć zdecydowanie większy kapitał.
Jakie działki kupić – budowlane czy rolne?
Wybierając odpowiednie Grunty inwestycyjne często możemy dylemat przy podjęciu właściwej decyzji. Z jednej strony do zakupu ziemi rolnej zachęca jej niska cena, a z drugiej odstraszają ograniczenia wynikające z zakwalifikowania jej jako użytku rolnego. Decydując się na kupno takiej działki, należy wiedzieć, że przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest procesem bardzo trudnym, czasochłonnym i kosztownym, a w wielu przypadkach niemożliwym. Dlatego też zakup ziemi rolnej może być dobrym rozwiązaniem dla osób z mniejszym kapitałem szukających sposobu na długoterminową inwestycję, w której wyeliminują straty wynikające z inflacji. Bardzo często, po dłuższym czasie, tego typu grunty nabierają wartości, a niski koszt zakupu sprawia, że otrzymujemy wyższe zyski.
Zakup ziemi budowlanej z kolei wiąże się z o wiele większym wydatkiem, ale też daje też znacznie szersze perspektywy inwestowania i możliwość szybszej sprzedaży działki, a więc także zwrotu zainwestowanego kapitału i wypracowania zysku w krótszym czasie, niż w przypadku gruntów rolnych.
Dodaj komentarz