Plafony i plafoniery

Wybierając rodzaj oświetlenia do naszego mieszkania, kierujemy się przede wszystkim odczuciami estetycznymi, jakie dany model lampy w nas wzbudza. Zależnie od miejsca montażu źródła światła, możemy wybierać między wieloma, niezwykle od siebie różnymi kształtami od tradycyjnych żyrandoli zaczynając, na nowoczesnych plafonierach kończąc.

Oświetlenie na miarę możliwości

Zapewne każdy z dzieciństwa pamięta bajkowe sale balowe, rozświetlane nocami blaskiem ogromnych żyrandoli, przystrojonych setkami świec. To niezwykły obraz, który pozostaje w pamięci na długie lata. Jednak współczesne budownictwo nie pozwala na wprowadzenie do każdego wnętrza tak okazałych form.

W nowoczesnych lokalach ogromną popularność zdobyły sobie, niegdyś niezbyt dobrze kojarzone, plafoniery. Ten rodzaj lampy sufitowej doskonale sprawdza się w mniejszych wnętrzach, gdyż dzięki swojemu mocowaniu na powierzchni sufitu, nie zabiera praktycznie nic z naszej przestrzeni użytkowej.

Skąd się wzięły plafoniery

W potocznym użyciu określenie, z którym najczęściej w odniesieniu do lamp natynkowych się spotykamy to plafon, jednak stosowanie tego terminu jest błędne, gdyż nie oznacza on wcale rodzaju lampy.

Plafon to rodzaj architektonicznego zdobienia, wklęsłego lub wypukłego, umieszczonego w sklepieniu budowli, wzbogaconego dekoracyjnym freskiem lub innym zdobieniem, zamkniętym w ramach wykonanych z innego materiału niż sam detal. Nie da się ukryć, że ta forma mogła stanowić inspirację dla dzisiejszych plafonier.

Plafoniera do każdego wnętrza

Mogłoby się wydawać, że współczesne mieszkania, szczególnie przez wzgląd na swoje wymiary, wymuszają na nas pewnego rodzaju ograniczenia w zakresie zagospodarowania przestrzeni. Jednak nie da się nie zauważyć, że ograniczenia te pobudzają kreatywność.

Takiego rodzaju lampy jak Plafoniery doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić przestrzeń, nie tracąc przy tym na jakości oświetlenia. Dzięki montażowi źródła światła bezpośrednio na powierzchni ściany lub sufitu możemy stworzyć w każdym wnętrzu niepowtarzalny klimat w dobrym, nowoczesnym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.