Gdzie i dlaczego oświetlenie awaryjne jest konieczne?

Oświetlenie awaryjne wchodzi w skład systemu urządzeń przeciwpożarowych. Instalacja takiego oświetlenia zawsze powinna być zamontowana na podstawie projektu wykonanego przez osobę posiadającą kwalifikacje w tym zakresie. Wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego jest znacznie więcej. Warto je znać, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo w budynku.

Oświetlenie awaryjne i wymagania z nim związane

Od dobrze zainstalowanego oświetlenia awaryjnego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku. Jest niezbędne w przypadku ewakuacji, którą należy przeprowadzić np. w wyniku pożaru. Dlatego tak istotne jest, aby oświetlenie awaryjne spełniało konkretne wymogi.

Po pierwsze, oświetlenie awaryjne powinno być zainstalowane przynajmniej na wysokości 2 metrów nad podłogą. Dzięki temu światło dobrze oświetlać będzie całą powierzchnię. Po drugie, oprawa świetlna musi znajdować się nad każdym wyjściem ewakuacyjnym. Po trzecie, oświetlenie awaryjne musi znajdować się nad stropami schodów oraz przy każdym zakręcie w korytarzach.

Przegląd oświetlenia awaryjmego

Każdy właściciel budynku pamiętać musi nie tylko o instalacji oświetlenia awaryjnego, ale również o wykonywaniu okresowych przeglądów. Jest to jego obowiązkiem. Przegląd instalacji oświetlenia awaryjnego zlecony powinien być specjaliście posiadającemu odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.

Przebieg przeglądu powinien być zawsze dokładnie opisywany w specjalnym dzienniku przeglądów. W nim znajdować musi się także projekt oraz schemat instalacji. Niejeden Producent oświetlenia awaryjnego posiada w swojej ofercie urządzenia do automatycznego testowania. Mogą one przyspieszyć i ułatwić realizację przeglądu.

Testy oświetlenia awaryjnego

Testy systemu oświetlenia awaryjnego powinny być wykonywane bardzo często. Codziennie należy wzrokowo sprawdzić stan wszystkich urządzeń. Przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić powinno się test awarii zasilania głównego. Natomiast raz w roku należy wykonać test przy użyciu automatycznych urządzeń testujących.

Jak wspomniano, takie urządzenia testujące oferuje niejeden producent oświetlenia awaryjnego. Przy wyborze konkretnego urządzenia kierować należy się przede wszystkim jego jakością. Dzięki temu można mieć pewność, że działać ono będzie bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.