Czy warto zdecydować się na piaskowanie cegły?

Czyszczenie cegły odbywa się na wiele różnych sposobów. Ważne jest to, aby podczas usuwania zabrudzeń nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia powierzchni lub spoiwa. Wiele osób poszukuje metody o niskiej inwazyjności, która zagwarantuje oczekiwany poziom skuteczności. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydaje się być piaskowanie – poniżej przedstawiono najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Oszczędność czasu

Czyszczenie cegły przy użyciu standardowej myjki ciśnieniowej lub narzędzi mechanicznych jest bardzo czasochłonne. Dodatkowym minusem jest fakt, że nie zawsze uzyskany efekt jest satysfakcjonujący. Zupełnie inaczej jest w przypadku piaskowania, które zapewnia znaczną oszczędność czasu. Ma to szczególne znaczenie, jeśli do oczyszczenia mamy sporą powierzchnię np. elewację budynku.

Za wysoką efektywność piaskowania odpowiada trafnie dobrane kruszywo, które oddziałuje na powierzchnią pod wysokim ciśnieniem. Możliwe jest usunięcie nie tylko głęboko osadzonych zabrudzeń, ale również wierzchniej warstwy cegieł. Ci, którzy obawiają się mikrouszkodzeń powierzchni lub spoiwa mogą postawić na piaskowanie niskociśnieniowe. Nie zawsze jednak jest ono wystarczające.

Szeroki zakres zastosowań

Czyszczenie cegły pokrytej oleistą czy też tłustą substancją nie należy do najłatwiejszych zadań. Klasyczne piaskowanie nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. W takiej sytuacji warto jest wziąć pod uwagę hydropiaskowanie, czyli czyszczenie przy użyciu wody. Jest to doskonała opcja np. w przypadku budynków po pożarze.

Piaskowanie to metoda wyjątkowo uniwersalna, która gwarantuje szeroki zakres zastosowań. Przez przystąpieniem do pracy należy jednak wykonać próbę, aby upewnić się, że nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni. Dotyczy to w szczególności bardzo starych cegieł, które są przesiąknięte wilgocią, a także spoin z dużą zawartością wapnia.

Ekonomiczna cena

Wiele przedsiębiorstw oferuje usługę czyszczenia cegły poprzez piaskowanie. Należy wziąć pod uwagę, że profesjonalny sprzęt o optymalnych parametrach użytkowych sporo kosztuje. W zdecydowanej większości przypadków jego zakup jest nieopłacalny. Niektórzy decydują się na wypożyczenie urządzenia, jednak dobrze jest pamiętać, że jego obsługa jest skomplikowana.

Do skutecznego wyczyszczenia cegły niezbędne jest doświadczenie. Nawet mały błąd może przyczynić się do uszkodzeń mechanicznych powierzchni. Bezpieczniej jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za stan konstrukcji oraz uzyskane rezultaty prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.