Jak są rodzaje piły do metalu?

Piły do metalu są również często określane jako przecinarki i służą do obróbki. Żeby otrzymać właściwą długość i kształt, należy dobrze dobrać piłę do materiału ciętego.

Zastosowanie piły

Urządzenia taśmowe są obecnie chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Takie przecinarki radzą sobie bardzo dobrze z cięciem trudno skrawalnych przedmiotów, takich jak na przykład stal nierdzewna. Wyróżniamy piły taśmowe pionowe oraz poziome. Te ostatnie mają taśmę zębatą, która jest napięta między dwoma lub trzema kołami. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że piły do metalu są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz maszynowym. Trzeba również wyróżnić piły ramowe, które mają charakterystyczny brzeszczot. Taka piła praktycznie zawsze wykonuje ruchy zwrotno-posuwiste i umożliwia cięcie o różnej szerokości.

Rodzaje pił

Piły ramowe można najczęściej spotkać w zakładach, które zajmują się montowaniem rusztowań oraz ogrodzeń. Warto jeszcze wspomnieć o piłach tarczowych, które posiadają okrągłą tarczę zamiast zębatego brzeszczota. Piły tarczowe można z kolei podzielić na wysięgnikowo-przegubowe oraz stałe. Piły tarczowe stałe wykonują przeważnie ruch obrotowy i są mocowane bezpośrednio na wrzecionie. Piły tarczowe wysięgnikowo-przegubowe poruszają się ruchem obrotowym i posuwistym, a materiał, który obrabiamy, jest cały czas w nieruchomej pozycji.

Zakup piły do metalu

Zakup właściwej maszyny tnącej nie jest prostym zadaniem, dlatego osoby początkujące mogą mieć małe problemy. Wybór urządzeń jest jednak bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Przede wszystkim trzeba przeanalizować dokładnie wszystkie parametry. Należy też kupować piły jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku. Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup używanego sprzętu. Wtedy jednak trzeba dokładnie sprawdzić w jakim stanie są brzeszczoty. Jeżeli są w naprawdę złej kondycji to lepiej zakupić nową piłę do metalu. Brzeszczot jest elementem, który trzeba niestety regularnie wymieniać, ponieważ zużywa się zdecydowanie najczęściej. Niektóre elementy piły są poddawane naprawdę dużym obciążeniom, dlatego muszą być stworzone z materiałów wysokiej jakości. Ważną rolę odgrywa także system chłodzenia, który ma wpływ na wydajność urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.