Wszystko o węglikach spiekanych

W przemyśle wykorzystuje się różnego rodzaju metale specjalistyczne, które posiadają cechy odpowiednie do danego rodzaju działalności. Szczególnie często wykorzystywana jest stal narzędziowa, czyli specjalny rodzaj wzmocnionej stali, która cieszy się ogromną popularnością. W przypadku narzędzi, które wymagają elementów o ogromnej twardości, stosuje się natomiast węglik spiekany.

Jak powstaje węglik spiekany?

Węgliki spiekane otrzymuje się w skomplikowanym procesie przemysłowym, a w czasie ich produkcji wykorzystuje się wysokie temperatury oraz ciśnienie. Struktura węglików powstaje ze sproszkowanych metali takich jak wolfram oraz tytan. Te metale same w sobie odznaczają się ogromną trwałością, a często łączy się je dodatkowo z niobem, cyrkonem lub z chromem, co sprawia, że węglik spiekany jest jeszcze bardziej popularny w przemyśle różnego rodzaju.

Do czego służy węglik spiekany?

Węglik spiekany cena jest stosunkowo wysoka, z uwagi na duże koszty produkcji tego materiału, a także na jego właściwości. Węglik spiekany odznacza się ogromną odpornością na ścieranie, a także wysoką twardością, co sprawia, że jest doskonałym materiałem do wykorzystania we wszelkiego rodzaju narzędziach skrawających. Węgliki spiekane posiadają jednak wadę w postaci ich kruchości, dlatego też w nożach tokarskich i innych narzędziach węglik spiekany przytwierdza się w odpowiedni sposób do twardszego materiału, co gwarantuje najlepsze efekty.

Skup węglika spiekanego

Aby sprzedać węglik spiekany skup musi specjalizować się w rzadkich metalach. Na terenie Polski działają liczne skupy właśnie tego rodzaju metali, które przyjmują zarówno węglik spiekany, jak i stal narzędziową. Oczywiście skup węglika spiekanego skupuje ten materiał w bardzo korzystnej dla klienta cenie, co podyktowane jest tym, że węglik spiekany cena jest tak wysoka. Najczęściej węglik spiekany skup przyjmuje ten metal w formie wykrojników, czyli stempli, walców, prowadnic lub płytek stanowiących wyposażenie specjalistycznych narzędzi górniczych. Materiał ten stosowany jest również do wytwarzania płytek wieloostrzowych noży tokarskich, a także głowic frezarskich, wierteł i pił. Czasami skup węglików może się również odbywać w postaci wiórów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.