Wiata ogrodowa – funkcjonalne i niedrogie rozwiązanie do ogrodu

Latem ogród jest jednym z tych miejsc, w którym najchętniej spędza się wolny czas. Żeby zapewnić sobie odpowiednie warunki – przede wszystkim cień chroniący przed słonecznym żarem, warto rozważyć opcję postawienia wiaty ogrodowej. Może ona służyć również jako zamiennik garażu albo szopy na drewno opałowe.

Z czego zbudować wiatę ogrodową?

Zazwyczaj wiaty ogrodowe powstają z elementów drewnianych, które są łatwe w montażu i świetnie komponują się z przestrzenią ogrodu. Ich konstrukcje są lekkie i sprawdzają się nawet w przypadku niewielkiego podwórza. Najczęściej do budowy wykorzystuje się drewno świerkowe bądź sosnowe. Jest ono niedrogie i łatwo dostępne, ale należy pamiętać o starannym zaimpregnowaniu. Rewelacyjnie sprawdza się w tym przypadku drewno dębowe, lecz jest ono drogie, za to odporne na czynniki atmosferyczne i wodę, a dodatkowo nie wymaga impregnacji.

Stawiając wiatę ogrodową należy zadbać o to, by wszelkie metalowe elementy łączące części drewniane były wykonane ze stali nierdzewnej albo dobrze zabezpieczone przed korozją. Niezwykle istotną sprawą jest również szczelny dach, który będzie dobrze komponował się z aranżacją ogrodu i charakterem domu. Może być on kryty deskami, dachówkami, papą, blachą, wiórami lub gontem drewnianym czy bitumicznym.

Funkcjonalność wiat ogrodowych

Stawiając wiatę ogrodową można stworzyć stanowisko parkingowe dla samochodu, kącik na grilla, miejsce przetrzymywania drewna na opał, a nawet warsztat na powietrzu. To, w jaki sposób wykorzystać taką konstrukcję zależy od wyobraźni i kreatywności osoby decydującej się na to rozwiązanie. Możliwości jest całe mnóstwo.

Wiaty ogrodowe są stosunkowo niedrogie w wykonaniu, bardzo funkcjonalne i ładnie komponujące się z przestrzenią ogrodową. Można zbudować ją we własnym zakresie, jednak wypadałoby mieć o tym jakieś pojęcie, lub kupić gotowy produkt, który wystarczy jedynie złożyć.

Nowoczesne wersje wiat ogrodowych

Na rynku znajdują się również wiaty wykonane z poliwęglanu oraz aluminiowych profili. Bez większego trudu można je zamontować przy ścianie nad tarasem, dzięki czemu zyska się ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki takiej konstrukcji nawet ulewa nie uniemożliwi spędzenia czasu na świeżym powietrzu

Taka forma wiat ogrodowych doskonale sprawdzi się w ogrodzie, który jest urządzony w stylu nowoczesnym. Świetnie współgrają one z antracytowymi meblami ogrodowymi. Największą zaletą takich wiat jest wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.