Przetwarzanie plastiku jest niezbędnym elementem ochrony środowiska naturalnego. Jest to również określane jako recykling i od kilkunastu lat cieszy się bardzo dużą popularnością.
Proces rozkładu plastiku
Jest to spowodowane tym, że plastik rozkłada się bardzo długo i uwalnia przy tym niezwykle toksyczne substancje. Czas rozkładu plastikowej reklamówki może wynosić nawet 500 lat, a to powoduje ogromne szkody dla środowiska naturalnego. Najbardziej rozpowszechnione tworzywa sztuczne to polistyren, polietylen, polipropylen oraz polichlorek winylu. Dużą popularnością cieszy się również politereftalan etylenu, jednak jest on wykorzystywany znacznie rzadziej. Przetwarzanie plastiku umożliwia przede wszystkim tworzenie nowych opakowań plastikowych, ale nie tylko.
Produkcja odzieży z recyklingu
Możliwa jest również produkcja odzieży, dzięki czemu ogranicza się gromadzenie odpadów z tworzyw sztucznych. W ten sposób możemy chronić środowisko naturalne. Do najbardziej problematycznych odpadów należą oczywiście butelki plastikowe, a także jednorazowe reklamówki, które niestety są używane zbyt często. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można je bez problemu zastąpić torbą wielokrotnego użytku, a większość osób z tego nie korzysta. Z pewnością pozytywną zmianą była zamiana słomek plastikowych na papierowe w największych restauracjach sieci fast food. Należy rozpowszechniać segregację odpadów, ponieważ w ten sposób można przyczynić się do zmniejszenia ogólnej objętości śmieci występujących na ziemi. Należy mieć na uwadze, że nie jest to odpad znaczny procentowo, ale jednak zajmuje bardzo dużo przestrzeni.
Recykling tworzyw sztucznych
Proces rozkładu plastiku jest bardzo toksyczny i bezpośrednio zatruwa planetę. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby temu zapobiec i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że jedna torba plastikowa wystarczy do uzyskania energii potrzebnej do oświetlania przez 10 minut pokoju żarówką 60 watową. Recykling tworzyw sztucznych może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy to bez zmiany struktury chemicznej, natomiast drugi ze zmianą struktury chemicznej. Pierwszy sposób określany jest również jako recykling materiałowy, który polega na dokładnym rozdrobnieniu odpadów w celu otrzymania recyklatu lub regranulatu. Należy jednak pamiętać, że uzyskany regranulat musi spełniać określone wymagania. Bardzo istotne są właściwości termoplastyczne przetwarzanego tworzywa. W ten sposób przetwarza się najczęściej folie opakowaniowe i butelki.
Dodaj komentarz