Zbuduj własną oczyszczalnię ścieków

Nie ma osoby, która posiadając własną działkę, nie słyszałaby o przydomowej oczyszczalni ścieków. To urządzenie cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród tych osób, którym zależy na środowisku. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bowiem ekologiczna i pożyteczna w jednym. Swoje szerokie zastosowanie znajduje ona w gminach, w których nie opłaca się wybudować kanalizacji sanitarnej (ze względu na rozproszenie działek).

Schemat działania oczyszczalni

W przydomowej oczyszczalni ścieków, odpady najpierw są rozkładane w sposób beztlenowy, a później tlenowy. Największą rolę odgrywają więc tutaj procesy biologiczne. To one odpowiadają za rozkład ścieków na związki mineralne. Okazuje się, że nie są one w żaden sposób szkodliwe dla naszego środowiska.

Bez problemu możemy więc odprowadzać nasze ścieki zarówno do gleby, jak i do rzeki. Nie skażamy środowiska w żadnym stopniu, co jest bardzo dużym plusem dla wszystkich, którym zależy na naszej planecie.

O przydomowych oczyszczalniach słów kilka

Przydomowe oczyszczalnie dzielimy na drenażowe, roślinne i biologiczne. Najtańsze i tym samym najpopularniejsze są oczyszczalnie drenażowe. Wpływ na to ma również fakt, że są one bardzo łatwe w montażu. Jeśli nasz grunt słabo przepuszcza wodę, połączenie oczyszczalni drenażowej z piaskowym złożem powinno rozwiązać problem.

Zupełnie innym typem jest oczyszczalnia biologiczna, zarówno pod względem budowy, jak i kosztów. Nie ogranicza nas tutaj lokalizacja ani stan naszej gleby. Jest jednak jeden, poważny minus, jakim jest wysoki koszt takiej inwestycji. Jeśli jednak przekalkulujemy wszystko, okaże się że cena ta ma swoje uzasadnienie – nie musimy w końcu przejmować się słabą przepuszczalnością naszej gleby czy wysokim poziomem wód.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – planujemy jej budowę

Jeśli jesteśmy już pewni, że chcemy postawić na przydomową oczyszczalnię ścieków na naszej działce, musimy nastawić się na pewne niespodzianki. Nasza gleba może bowiem nie mieć idealnych warunków do wybudowania oczyszczalni.

Dlatego właśnie warto wpierw zainwestować w badania geotechniczne. To one pomogą nam dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasza gleba, czego wymaga a także czy wybudowanie takiej oczyszczalni, jaką chcemy jest możliwe. Dopiero po takich badaniach możemy przejść do dalszych planów i inwestycji, kiedy mamy podstawy do wybudowania naszej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.