Co można wyczytać z opisu pił tarczowych do metalu?

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć wiele różnych informacji na temat pił taśmowych do metalu. Problem w tym, że nie wszystkie te teksty są dla czytelnika jasne i przejrzyste. Nadszedł czas, by dokładnie przyjrzeć się możliwościom standardowych pił taśmowych.

Zakres cięcia

Klasyczna piła taśmowa do metalu może ciąć detale pod różnymi kątami. Oznacza to jednak, że w przypadku kąta 90 stopni zakres cięć będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w przypadku kąta 60 lub 30 stopni. W opisie piły powinna widnieć informacja dotycząca maksymalnego wymiaru ciętych, stalowych detali.

Należy też pamiętać, że nie każda piła jest w stanie ciąć detale pod określonym kątem. Większość z nich posiada taką funkcję, ale są to zwykle urządzenia przeznaczone do profesjonalnej obróbki ślusarskiej. Dlatego warto już na wstępie zapoznać się z tą kwestią.

Bezpieczeństwo pod każdym względem

Dobrej jakości piła taśmowa do metalu powinna zapewniać użytkownikowi maksimum bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza tych pił, które są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Modele te zaprojektowane są w ten sposób, aby przycinanie końcówki detalu nie doprowadziło do wypadku, utraty zdrowia lub nawet życia.

Warto zaopatrzyć się w piłę, która posiada specjalny ogranicznik do detali. Dzięki niemu można bezpiecznie przycinać np. blachę stalową na mniejsze elementy i to nawet wówczas, gdy jej wymiary są dosyć niestandardowe. Zaleta się też, aby zapoznać się z zasadą działania takiego ogranicznika, gdyż w niektórych urządzeniach może on działać nieco inaczej.

Co wchodzi w skład zestawu?

Profesjonalne piły taśmowe do metalu powinny być wyposażone w szereg akcesoriów, dzięki którym obróbka metali jest dużo łatwiejsza. Obowiązkowym elementem takiego zestawu jest oczywiście piła tnąca (nazywana często piłą HSS), której parametry warto znać już od pierwszego cięcia maszyną. Dzięki temu łatwiej będzie dokupić kolejną.

Podsumowując, opis parametrów pił taśmowych do metalu to bardzo ważne źródło informacji na temat danego produktu. Dzięki temu można się dużo dowiedzieć na temat jego sposobu i technologii działania, zastosowanych w nim akcesoriów, ale też rozwiązań, które w niektórych przypadkach mogą uratować zdrowie, a nawet życie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.