Opakowania dla przemysłu – jak nie przepłacać

Temat opakowania dla przemysłu to temat rzeka. Trudno się temu dziwić, skoro gałęzie przemysłu są tak zróżnicowane. Choć najbardziej popularne są opakowania kartonowe, to nie we wszystkich branżach taki sposób pakowania jest wystarczający. Wybór rodzaju opakowań w firmie jest istotny nie tylko ze względów jakościowych i logistycznych, równie istotne są koszty z tym związane.

Opakowania nie tylko jednorazowego użytku

Wybór opakowań zależy od tego co będzie w nich przechowywane lub transportowane. Dość naturalnym wyborem dla większych produktów sprzedawanych na sztuki są opakowania z papieru lub tektury, natomiast produkty płynne lub sypkie najczęściej pakuje się w wiadra plastikowe lub metalowe.

Kluczowym kryterium wyboru rodzaju opakowania jest często kwestia logistyczna, czyli to jaki rodzaj najlepiej sprawdza się podczas przechowywania i transportu gotowych produktów. Nie bez znaczenia w tym względzie jest zastosowanie takich opakowań, które zapewnią utrzymanie odpowiedniej jakości produktów. Jednak nie mniej istotne jest zastosowanie takich opakowań, które pozwolą na ograniczenie kosztów logistycznych. Choć opakowania kartonowe są stosunkowo tanie w zakupie to mogą generować dużo wyższe koszty niż plastikowe pojemniki, które można używać wielokrotnie. Choć wiele firm, nie tylko ze względu na koszty, ale także ze względu na świadomość ekologiczną stara się używać wszelkiego rodzaju opakowania, w tym te kartonowe powtórnie, to nadal najczęściej kartony traktuje się raczej jako opakowania jednorazowe. Natomiast pojemniki i wiadra plastikowe mogą być użytkowane wielokrotnie, co w efekcie może pozwolić na istotne obniżenie kosztów logistycznych. Choć ich jednorazowy zakup jest droższy, bywa, że wielokrotnie, od zakupu opakowań kartonowych, to można je wykorzystywać przez długi okres, niejednokrotnie nawet przez kilka lat, co w dłuższym okresie przekłada się na konkretne oszczędności.

Kupuj z głową, czyli dlaczego warto kupować bezpośrednio od producenta

Choć na rynku istnieje wiele hurtowni zajmującej się zaopatrzeniem firm w różnego rodzaju opakowania, to zwłaszcza przy dużych zakupach warto skierować swoje kroki bezpośrednio do producenta. Sprzedając przykładowo wiaderka plastikowe producent zaoferuje bardziej korzystne ceny niż te, po których towar oferują hurtownie. Ważna jest też możliwość zakupu opakowań dostosowanych do wymogów konkretnej branży. Niemal każdy sprzedający pojemniki i wiaderka plastikowe producent oferuje zarówno produkty dla branży chemicznej, jak i takie spełniające rygorystyczne normy branży spożywczej. A przy odpowiedniej wielkości zamówień z pewnością dostosuje produkty do konkretnych wymogów kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.