Jak łatwo zmienić stare meble w nowe?

Wymiana dotychczasowych mebli na bardziej interesujące to najłatwiejszy sposób, by wnętrze nabrało życia. Nie warto jednak realizować tego pomysłu, jeśli nasze meble w salonie czy sypialni mają ledwo kilka lat, a w budżecie brakuje rezerw. Jaka jest alternatywa? Kreatywna renowacja mebli, po której staną się one jedynymi w swoim rodzaju przedmiotami.

Farba, tapeta czy tkanina?

Dobrze wykonane, wytrzymałe meble do salonu czy sypialni powinny być w stanie służyć swoim użytkownikom długie lata. Tymczasem szybko zmieniające się trendy od dawna nie sprzyjają takiej stałości w aranżacji wnętrz. Nie zawsze jednak musimy ulegać nieubłaganemu dyktatowi mody – możemy zdecydować, że nasze wybory stylistyczne będzie dyktował tylko i wyłącznie nasz gust.

Każdy drewniany mebel z łatwością przemienimy w model prosto z czasopisma za pomocą jednej lub dwóch warstw wybranej farby bądź oklejenia go wysokiej klasy tapetą. Za pomocą kilku listewek możemy też przymocować na nim ozdobne okienka z tkaniny, a nietypowe uchwyty podkreślą urok całości (za wyjątkowymi uchwytami meblowymi w Poznaniu warto się rozejrzeć w specjalizujących się w podobnych akcesoriach sklepach).

Fronty zupełnie odmienione

Kolejnym sposobem na nadanie posiadanym już meblom nowego życia jest sięgnięcie po jeden z wielu sposobów, by przerobić ich fronty. Mogą one zostać pokryte farbą w kontrastowym kolorze, której przeciwstawienie będzie stanowić kolor dywanu bądź zasłon. Można też nadać im niecodziennej nuty przez wyklejenie ich następującymi po sobie rzędami cienkiego, lnianego sznurka.

Nowe uchwyty meblowe sprawią, że nawet meble, w obrębie których nie dokonujemy zbytnich modyfikacji, będą się prezentowały na zupełnie inny sposób. Jeśli chcemy podkreślić inspiracje klasycznym, romantycznym stylem, sięgnijmy po uchwyty z drewna lub porcelany (uchwyty meblowe w Poznaniu to dobry przykład miejsca, gdzie ich wybór jest prawie nieograniczony). Jeżeli pragniemy nawiązać do mebli vintage, przydadzą się uchwyty z przyciemnianej stali czy mosiądzu.

Drobne przeróbki dla każdego

Ręczna piła wystarczy, by skrócić jedną albo dwie deski w celu dorobienia nowej półki do szafy. Papierem ściernym o różnych grubościach z powodzeniem wygładzimy i wypolerujemy drewno – wystarczy, że wykażemy tutaj nieco cierpliwości. Uchwyty meblowe odzyskają swój blask za sprawą odrobiny pasty do zębów (metalowe uchwyty meblowe w Poznaniu uda się kupić po bardzo niskich cenach).

Naprawdę niewiele trzeba, by osiągnąć godny podziwu efekt. Większość osób nie posiada na stanie dużych narzędzi elektrycznych, dzięki którym praca nad przeróbką mebli drewnianych lub wykonanych z płyty mogłaby przebiegać sprawnie. Nie znaczy to jednak, że niewielkie modyfikacje posiadanych mebli muszą się odbywać po wysokiej cenie z udziałem fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.