Rolety podtynkowe – sprawdzony wybór do domów energooszczędnych!

W domach energooszczędnych kluczowe jest uzyskanie jak najmniejszego zapotrzebowania na energię cieplną. Aby osiągnąć ten cel, duże znaczenie ma właściwe zaizolowanie stolarki okiennej i drzwiowej. Dobrym wyborem będzie wtedy zastosowanie rolet podtynkowych. Jakie są ich najważniejsze zalety?

Czym wyróżniają się rolety podtynkowe?

Rolety zewnętrzne podtynkowe to rolety, które mają zabudowaną skrzynkę przeznaczoną na zwiniętą roletę.

Skrzynka rolety umieszczana jest przed oknem, a następnie zakrywana za pomocą tynku, co powoduje, że nie jest ona widoczna, a cała konstrukcja prezentuje się estetycznie.

Budowa rolet podtynkowych

Każda roleta podtynkowa składa się z połączonych ze sobą elementów umożliwiających odsłanianie i zasłanianie okien i drzwi.

Rolety te wyposażone są w kasety, inaczej skrzynki wykonane z wytrzymałego aluminium, które umieszczane są przed oknem i wbudowane są w nadproże. Wewnątrz skrzynki umieszczona jest rura nawojowa na pancerz. Z kolei od dołu skrzynki zlokalizowana jest klapa rewizyjna dla łatwego serwisowania.

Pancerz rolety wykonany jest z aluminiowych profili wypełnionych izolującą pianką. Porusza się on po prowadnicach, które znajdują się po bokach okna albo drzwi.

Dlaczego rolety podtynkowe polecane są do domów energooszczędnych?

Ze względu na swoją budowę roleta podtynkowa jest często polecana do domów energooszczędnych, w tym do domów pasywnych, w których celem jest uzyskanie niskiego zapotrzebowania na ciepło, a przez to jak najniższych kosztów utrzymania.

Zabudowana skrzynka rolety podtynkowej powoduje, że wyróżnia się ona lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi od innych typów rolet. Eliminuje ona w ten sposób mostki termiczne, które są miejscami, gdzie dochodzi do ucieczki dużej ilości ciepła.

Wobec tego roleta podtynkowa stanowi bardzo dobry wybór dla domów, w których oszczędność energii cieplnej jest priorytetem.

Ile kosztują rolety podtynkowe?

Cena rolet podtynkowych związana jest przede wszystkim z ich rozmiarem, dlatego im będą one większe, tym z wyższą ceną trzeba się liczyć. Duże znaczenie ma również sposób sterowania roletami, ponieważ automatycznie sterowane rolety wyposażone w napęd będą droższe od rolet sterowanych ręcznie. Ponadto podczas wyceny zwraca się uwagę na wybrany kolor rolet.

Najczęściej koszt jednej rolety podtynkowej wynosi od około 200 zł w przypadku mniejszych modeli do nawet ponad 1500 zł w przypadku dużych modeli przeznaczonych na okna wielkopowierzchniowe czy drzwi balkonowe lub tarasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.