Czy sprzedaż srebra do skupu ma sens?

Sprzedaż srebra do skupu może się wydawać pewnego rodzaju rozwiązaniem dla osób, które znalazły się w nie do końca korzystnej sytuacji finansowej. Bardzo często po takie rozwiązanie sięgają również osoby, które nie wiedzą co zrobić z niepotrzebnymi i zniszczonymi przedmiotami srebrnymi. Ceny metali szlachetnych bardzo często zachęcają do właśnie takiego kroku. Czy tak jednak jest również w przypadku srebra? Jak się okazuje cena skupu srebra raczej nie napawa optymizmem, a na jego sprzedaży skorzystają tylko niektórzy.

Różne próby srebra – skup srebra cena

Poszczególne próby srebra definiowane są przez odpowiednie przepisy prawa i oznaczone odpowiednimi numerami. Numery te oznaczają procentową zawartość czystego srebra w stopie. Tak na przykład srebro o próbie 830 będzie zawierało 83% srebra, a próba 925 oznacza zawartość tego metalu nie mniejszą niż 92,5%. Cena skupu srebra jest zależna w dużej mierze od właśnie tych oznaczeń.

Najlepszą cenę można uzyskać za czyste srebro, o próbie 999. Jest to rzadki materiał. Ze względu na kruchość nie wykonuje się z niego przedmiotów użytkowych, ani biżuterii. O wiele częściej spotykane są przedmioty o próbach niższych, jak na przykład wspomniane wcześniej 830, 925, ale również 875 i 800. Istnieją również próby o niższych oznaczeniach, nazywane powszechnie próbami niskimi. Ceny metali szlachetnych uzależnione są od próby, a więc im ona wyższa, cena również będzie większa.

Kto może skorzystać na sprzedaży srebra do skupu?

W kwestii takiej jak skup srebra cena nie przekracza 1,60 PLN za jeden gram. Jak widać nie jest to kwota wysoka. Dość trudno jest więc zarobić sprzedając do skupu niewielkie ilości drobnych, srebrnych przedmiotów, na przykład biżuterii. O ile za biżuterię złotą można uzyskać wysokie kwoty, biżuteria srebrna w skupie wyceniana jest zazwyczaj na kilka – kilkanaście złotych. Większe kwoty można uzyskać za sprzedaż przedmiotów cięższych, jak na przykład różnego rodzaju srebrne przedmioty użytkowe. Tak więc sztućce, tace, świeczniki, czy innego rodzaju domowe utensylia wykonane z tego metalu będą mogły być sprzedane z dość dużym zyskiem.

Jakie jeszcze możliwości oferuje rynek?

Najwięcej zyskać można na sprzedaży przedmiotów, których wartość nie opiera się wyłącznie na wadze metalu. Będzie to więc biżuteria artystyczna, a także srebrne zabytki różnego rodzaju. Czasami można też uzyskać dobre ceny ze sprzedaży srebrnej biżuterii jej wytwórcom, którzy mogą być zainteresowani powtórnym wykorzystaniem niektórych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.