Gdzie stosowany jest węglik spiekany?

W ostatnich latach bardzo dobrze działa skup węglika spiekanego. Jest to materiał, który dopiero niedawno zyskał większą popularność. Węglik spiekany jest przede wszystkim wykorzystywany przy produkcji narzędzi oraz części.

Jak powstaje węglik spiekany?

Wytwarzanie węglika jest dosyć skomplikowane, dlatego mało doświadczone osoby nie powinny się za to brać. Rozwój technologii sprawił, że cały proces jest skrócony do minimum, a więc prawie wszystko wykonują za nas maszyny. Pierwszym krokiem jest dokładne zmielenie materiału, do którego należy dosypać później proszek kobaltowy. To właśnie kobalt będzie w całym łańcuchu spoiwem. Wszystkie składniki są ze sobą mieszane, a później trafiają do specjalnego pieca, w którym panuje temperatura 1300 stopni Celsjusza.

Cechy węglika spiekanego

Skup węglika spiekanego oferuje przystępne ceny, ale najlepiej wybrać się samemu i to sprawdzić. Węglik spiekany jest również jako spieki lub widia. Jest to materiał narzędziowy wytwarzany w procesie metalurgii proszków. Węglik cechuje się przede wszystkim dużą gęstością, przez co jego ciężar również jest duży. Te cechy pozwalają jednak go szybko odróżnić od innych, podobnych materiałów. Węglik jest niezwykle wytrzymały i twardy, a do tego odporny na działanie wysokiej temperatury. Materiał cechuje się także wysoką odpornością na ścieranie.

Spoiwo węglików spiekanych

Kobalt jest obecnie najpopularniejszym spoiwem węglików spiekanych. Poza kobaltem używa się także niklu oraz wanadu. Węglik spiekany znalazł zastosowanie w branżach, gdzie części są narażone na bardzo duże obciążenia. Z tego powodu wykorzystywany jest między innymi w przemyśle wydobywczym, a także przy produkcji drutu. Węglik wolframu jest bez wątpienia najbardziej wytrzymałe ze wszystkich węglików. Co więcej, nie jest on kruchy, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go przy produkcji narzędzi monolitycznych, takich jak frezy i wiertła. Narzędzia wykonane z węglika są odporne na ścieranie, twarde i wytrzymałe. Można je stosować w ciężkich warunkach nawet przez wiele lat. Jest to obecnie najlepszy materiał do produkcji wierteł na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.