Oświetlenie ewakuacyjne to termin znany niemal każdemu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie parametry takie oświetlenie powinno spełniać oraz w jakich miejscach powinno być montowane.
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?
Oświetlenie ewakuacyjne jest niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom w budynkach, w których takie oświetlenie powinno być zamontowane. W przypadku sytuacji zagrożenia, np. pożaru, światło ewakuacyjne powinno odpowiednio oświetlać drogę do wyjścia ewakuacyjnego.
Oświetlenie ewakuacyjne składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest zewnętrzny system zasilania. Musi być to zasilanie niezależne od tego, które zasila oświetlenie główne. Element drugi to oprawa ewakuacyjna. Ta powinna zapewniać odpowiednie oświetlenie drogi ewakuacyjnej.
Montaż oświetlenia ewakuacyjnego
Bardzo ważną kwestią jest to, gdzie oprawa ewakuacyjna powinna być zamontowana. Oświetlenie ewakuacyjne musi być zamontowane w każdym budynku użyteczności publicznej oraz w budynkach, w których jednocześnie przybywać może więcej niż 200 osób.
Same oprawy ewakuacyjne zawsze muszą być umieszczone w konkretnych miejscach. Mowa tu o miejscu nad drzwiami ewakuacyjnymi, przy zmianach poziomu oraz schodach, przy sprzęcie gaśniczym oraz w ciągach dróg ewakuacyjnych.
Lampy ewakuacyjne LED
Oprócz wyboru opraw, bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiednich lamp. Dziś coraz większą popularnością cieszą się lampy wyposażone w diody LED. Światło jakie emitują diody ledowe, charakteryzuje się wysoką jakością. Poza tym lampy LED cechuje wysoka niezawodność. Dzięki temu wszelkie problemy techniczne związane z oświetleniem ewakuacyjnym zdarzają się niezwykle rzadko.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że oświetlenie ledowe jest energooszczędne. Żywotność diod LED jest także znacznie dłuższa w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Wybór opraw i lamp oświetlenia ewakuacyjnego jest niezwykle ważny. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.
Dodaj komentarz