Czym powinno charakteryzować się oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodów jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza, ale również ma istotny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Właściwie dobrane oświetlenie schodowe dodaje uroku pomieszczeniom i ostatniego szlifu przy wykańczaniu domu. Zapewnia też odpowiedni nastrój.

Oświetlenie na schody może być różne, mieć rozmaite natężenie i barwę.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie schodowe?

Światło na schodach musi być nie tylko delikatne. Powinno cechować się niskim poziomem natężenia w stosunku do innych pomieszczeń. Dobrane powinno być tak, aby nie oślepiało osób, które będą chodzić po schodach. Ważne jest także aby przełącznik, w przypadku oświetlenia bocznego i górnego znajdował się i na górze i na dole.

Oświetlenie schodowe powinno być również energooszczędne i ekonomiczne w użyciu.

Jakie mogą być rodzaje oświetlenia schodowego?

Oświetlenia schodowe, dostępne obecnie na rynku, mogą być przeróżne. Mieć rozmaite kształty kolory i wielkość. Żyrandole pasują do schodów wykończonych dyskretnie, elegancko i z klasą, wyłożonych dywanem lub miękką wykładziną. Dają rozproszone, delikatne światło.Kinkiety to również bardzo popularne rozwiązanie w przypadku oświetlenia schodów. Odpowiednio dobrane, rozmieszczone ciekawie na ścianach są ozdobą niejednego domu. Przeważnie wiesza się ich kilka. Montowane powinny być powyżej wzroku osób poruszających się po schodach, dzięki temu uniknie się oślepienia.Oprawy schodowe, czyli oczka, to kolejny rodzaj światła na schodach. Są one montowane bardzo nisko przy stopniach. Mogą być kwadratowe, prostokątne i okrągłe. Schody oświetlone mogą być również przy pomocy halogenów, które mają czujnik ruchu, albo przy pomocy lamp, które wbudowane są w stopnie. Można również oświetlić sama balustradę schodów, punktowo.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Planowanie i wybieranie właściwego projektu oświetlenia schodów powinno odbywać się na pierwszym etapie tworzenia instalacji elektrycznej. Pozwoli to na szybki i bezproblemowy montaż, bez niepotrzebnych przeróbek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.