Jak wybrać oświetlenie awaryjne?

Umieszczane w biurach, szkołach, zakładach pracy czy obiektach użyteczności publicznej oświetlenie awaryjne spełnia niesłychanie ważną rolę, warto więc wybrać je odpowiednio.

Nie tylko dla formalności

Obecność oświetlenia awaryjnego w miejscach, w których przebywa większa grupa ludzi, jest przede wszystkim nakazana przez prawo, jednak nie warto podchodzić do tej kwestii tylko jak do formalności i dopełnić jej byle jak.

Większość podmiotów inwestujących w oświetlenie awaryjne ma to szczęście, że do tej pory nie przekonały się o zasadności jego obecności, ale nie oznacza to, że taki system jest tak naprawdę zbędny. Spełni on ogromną rolę gdy dojdzie do nieprzewidzianego wydarzenia związanego z brakiem zasilania, a dojść do tego może na skutek różnych przyczyn, jak burza czy awaria.

W takich przypadkach każdy przekona się, że oświetlenie awaryjne nie tylko zapewnia wygodę, ale też dobre samopoczucie – nagła ciemność wiąże się z poczuciem zagrożenia i nieraz wywołuje ataki paniki, zwłaszcza w tłumie, a to z kolei zagraża zdrowiu, a nawet życiu.

Ważne odpowiednie rozmieszczenie

Na oświetleniu awaryjnym na pewno nie warto oszczędzać, gdyż niejednokrotnie realnie przyczyniło się ono do zachowania bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia użytkowników obiektów, a także mienia, co również nie jest oczywiście bez znaczenia.

Oświetlenie takie warto zamieścić wszędzie tam, gdzie znajdują się ciągi komunikacyjne. Ludzie mogą chcieć przede wszystkim ewakuować się z ciemnego budynku, zatem wskazanie drogi ewakuacji jest szczególnie ważne. Warto też oznaczyć ewentualne miejsca zagrożenia, jak schody, by nikt z nich nie spadł.

Oczywiście oświetlenie tego rodzaju spełnia też rolę praktyczną – oświetla wnętrza (a także otoczenie zewnętrzne), więc warto umieścić je tam, gdzie po prostu przyda się, by na przykład nadal możliwe było pełnienie obowiązków.

Istotna też jakość elementów

Wybierając lampy do oświetlenia awaryjnego, warto postawić na ich wysoką jakość. Pożądane są wytrzymałe oprawy, szczególnie gdy mają znaleźć się na przykład w zakładzie pracy.

Warto też postawić na lampy LEDowe, które są trwalsze, świecą wydajnie i jednocześnie są energooszczędne. Takie też obecnie najłatwiej można kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.