Jak wybrać tokarkę do metalu?

Można zaobserwować, że tokarki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w profesjonalnych, ale również przydomowych warsztatach. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji zwrócenie szczególnej uwagi na swoje potrzeby, a także parametry modeli dostępnych na rynku.

Jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze tokarki?

Należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na przyszłe zastosowanie urządzenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w profesjonalnym zakładzie najlepiej egzamin zda tokarka CNC lub automatyczna. Do przydomowego zakładu najlepiej jest kupić kompaktową tokarkę stołową. Użytkownik będzie mógł dzięki niej obrabiać niewielkie przedmioty.

Nie można oczywiście zapomnieć o cenie. Na rynku dostępne są modele za kilkadziesiąt i kilkaset złotych. Cena uzależniona jest od zastosowania sprzętu, jego wielkości oraz jakości. Osoba zainteresowana powinna bardzo poważnie zastanowić się, jaki budżet może przeznaczyć na zakup tokarki.

Jakość

Jest to kolejna bardzo ważna kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę przy zakupie. Osobom, które mogą mogą pozwolić sobie na wydanie większej kwoty pieniężnej nie jest zalecane zaopatrywanie się w produkt chińskiego producenta. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie produkt polskiej firmy.

Nie wszyscy mają świadomość, że polskie produkty wyróżniają się przede wszystkim świetnym stosunkiem jakości do ceny. Z kolei osoby, które nie dysponują dużym budżetem na zakup, powinny postawić na używaną polską tokarkę. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na moc silnika i żeliwne nogi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Bardzo istotne znaczenie będzie miała prędkość skrawania. Jest ona wyrażana w obrotach na minutę. W najprostszym możliwym ujęciu będzie pokazywała, z jaką intensywnością może pracować określona tokarka. jak wiadomo im większa będzie prędkość, tym skuteczniej i szybciej może działać omawiane urządzenie.

Należy mieć świadomość, że bardzo często może na tym ucierpieć precyzyjność obróbki. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w sprzęt z możliwością regulacji prędkości. Użytkownik będzie dzięki temu w stanie dopasować obroty do określonego przedmiotu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.