Lutowanie połączeń pomiędzy rurkami miedzianymi

Rurki miedziane to elementy praktycznie każdego ogrzewania gazowego, a także ogrzewania CO. To właśnie nimi płynie woda do grzejników. Zdarza się, że na połączeniach rurek pojawiają się wycieki. Jeśli widzimy – na przykład – że pod jakąś częścią rurki i kolanka tworzy się kałuża lub podłoga jest po prostu wilgotna, połączenie wymaga poprawienia.

Lutowanie połączeń rurek miedzianych

Aby poprawić połączenie rurek miedzianych lub wymienić kolanko miedziane, konieczne jest znalezienie miejsca przecieku, zakręcenie ogrzewania i spuszczenie wody z tej części układu, w której chcemy dokonać poprawek. Z uwagi na to, że układ jest zmontowany w całość i nie zawsze łatwo jest wyjąć z niego kolanko, może zaistnieć konieczność odkręcenia rurek od grzejników. Tylko wtedy bowiem rurki będzie można odpowiednio wygiąć lub naciągnąć i wykonać konieczne prace.

Przed rozpoczęciem pracy trzeba zaopatrzyć się w niezbędne części zamienne ogrzewania, czyli odpowiednie rurki oraz kolanka i palnik. Konieczna będzie także pasta lutownicza. To najlepszy łącznik rurek miedzianych. Pasta lutownicza po podgrzaniu stworzy pomiędzy rurkami szczelne połączenie, dzięki czemu problem wycieków wody z instalacji grzewczej – przynajmniej w tym miejscu – nie będzie się już pojawiać.

Praca nie jest trudna

Aby poprawić połączenie rurek miedzianych lub wymienić kolanko lub rurkę, połączenia należy podgrzać palnikiem i delikatnie rozłączyć. Stara pasta lutownicza z miejsc połączeń powinna zostać usunięta. Konieczne jest nałożenie nowej. Najlepiej nową pastę lutowniczą nakładać pędzelkiem. Można nałożyć nieco grubszą warstwę. Da to pewność szczelności połączenia. Nie może jednak być za gruba, bowiem część pasty lutowniczej podczas łączenia rurek czy kolanek może przesunąć się do ich wnętrza i ograniczać przepływ wody

Po nałożeniu pasty lutowniczej, składamy rurki i kolanka w całość, starając się wsunąć poszczególne elementy jak najgłębiej w siebie. Miejsca połączeń podgrzewamy palnikiem do momentu, gdy pasta zacznie tworzyć płynny lut. Gdy to się stanie, przerywamy podgrzewanie, pozostawiamy elementy do ostygnięcia. Gdy ostygną, można przystąpić do skręcania poszczególnych części ogrzewania i uzupełnienia wody w układzie. Nieszczelność w okolicach połączeń pomiędzy rurkami nie powinna już się pojawiać.

Pasta lutownicza dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.